Sobota 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

Je časť vrátiť sa na rozvíjajúce sa trhy?

18.02.2019 | 12:41 0 Komentárov

Spoločnosť Amundi Asset Management, ktorá je tretím najväčším správcom finančných aktív, odporučila v januárovom výhľade investorom zvyšovať svoju expozíciu na rozvíjajúcich sa trhoch, ktoré sú aktuálne považované za príliš rizikové.

Situáciu ešte viac sťažil decembrový výpredaj na svetových trhoch. Analytici Amundi sa však nazdávajú, že trh to s ocenením rizika prichádzajúcej recesie prehnal. Ceny aktív sú podľa analýzy dvakrát nižšie, ako oprávňujú ekonomické fundamenty.

rozvíjajúce sa trhy

„Nazdávame sa, že ceny sú dnes na atraktívnych úrovniach, ktoré môžu predstavovať bod vstupu na trh pre dlhodobých investorov. Týka sa to tak rozvíjajúcich sa trhov, ako aj dlhopisov na rozvinutých trhoch,“ uviedol v analýze investičný riaditeľ spoločnosti Pascal Blanque.

Príležitosti na rozvíjajúcich trhoch ponúkajú tak akcie, ako aj dlhopisy v lokálnych a v globálnych menách, pričom tie v miestnych menách dokážu ponúknuť vyšší výnos, no pri vyššej volatilite, ako dlhopisy v svetových menách. Vo výhľade z konca minulého roka bolo pritom Amundi pri dlhopisoch v lokálnych menách veľmi opatrné, pretože sa domnievalo, že tlak na meny je príliš silný.

Situácia sa zlepšila aj rozvinutých trhoch, kde pozitívne pôsobí zmena rétoriky centrálnych bánk, ako aj stále slušné ekonomické fundamenty. Investori by si však podľa Amundi mali dať pozor na veľké zdĺženie štátov a korporácií. Firmy, napríklad v USA, sú totiž zadlžené najviac v histórii.

Na návrat do európskych akcií je však podľa Amundi stále priskoro. Panuje tu totiž neistota vyvolaná brexitom, ako aj májovými voľbami do európskeho parlamentu. Príležitosti by sa však mohli otvoriť v koncom prvého polroka. „Veríme, že keď brexit a voľby budú vyriešené, na trhu sa vytvoria významné príležitosti,“ uvádza analýza. Druhá polovica roka by tak mohla byť lepšie ako tá prvá.

Analytici sa domnievajú, že trh zašiel pri decembrovom poklese, spôsobenom očakávaním recesie, príliš ďaleko. „Ak nedôjde k extrémnym šokom, k recesii v Európe, ani v USA, by nemalo prísť počas najbližších 18 – 24 mesiacov,“ uvádza analýza. Amundi spravuje finančný majetok v hodnote 1,45 bilióna eur.

Zdroj: Reuters

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *