Streda 19. decembra. Meniny má Judita

Je možné si z dlho tlejúcej cigarety menom Yahoo ešte potiahnuť?

Investície 23.05.2012 | 12:01 0 Komentárov

Povery sa konečne naplnili a Yahoo predalo za 7,1 miliardy dolárov polovicu svojho 40percentného podielu v Alibaba Group tejto firme späť. Celý „čínsky Ebay“ tak americký internetový gigant ocenil na približne 35 miliárd dolárov. Yahoo za svoju investíciu do Alibaba Group dostalo štedrú odmenu, keď sa mu za svoj podiel podarilo zaistiť ocenenie na úrovni stonásobok P/E.

Ako píše akciový analytik, Saxo Bank Matt Bolduc, okrem 10 percent prednostných akcií v spoločnosti Alibaba s hodnotou dosahujúcou 800 miliónov dolárov sa čaká, že Yahoo dostane 4,2 miliardy dolárov po zdanení. Dohromady to teda je 5 miliárd dolárov po zdanení. Tieto peniaze sa potom firma chystá použiť na odkúpenie svojich vlastných akcií v hodnote 5,5 miliardy.

Predaj Alibaba by na trh mohol vniesť aspoň trochu jasnosti, pokiaľ ide o ocenenie Yahoo. V reakcii na správu o predaji podielu v Alibaba rástli akcie Yahoo v pondelkovom pre-markete približne o 6 percent. Keď k tomu pripočítame takmer 4percentné piatkové posilnenie, potom reakcia investorov na predaj znamenala pre akcie firmy zhruba 10percentný rast.

Čo to znamená pre hodnotových investorov?

Ak by sme bilanciu firmy očistili o majetok a záväzky, ktoré v skutočnosti neexistujú (budúce výnosy, goodwill, atď.), a ocenili akciové podiely v Yahoo Japan a zvyšných 20 percent v spoločnosti Alibaba trhovými cenami, potom sa firma obchoduje na hodnote pomeru P/B = 1. Hotovosť pritom tvorí 32 percent celkovej trhovej kapitalizácie. To by bola takzvaná „likvidačná hodnota“ spoločnosti (liquidation floor value).

Môžeme sa na to pozrieť aj inak a konzervatívne odhadnúť budúce zisky spoločnosti. Ja odhadujem vlastné zisky Yahoo na 500 miliónov dolárov, čo predstavuje rast o 0%. Pro forma zisk Yahoo Japan je zhruba 400 miliónov s rastom 10 percent a pro forma zisky Alibaba Group 60 miliónov s rastom 20 percent a 80 miliónov na ročných prednostných dividendách. To by Yahoo budúci rok poskytlo približne 1 miliardu dolárov zo zisku. Budúci pomer P/E by sa tak mohol pohybovať na 17násobku ziskov, navyše s konzervatívnym rastovým pomerom na úrovni 6 až 8 percent.

Či už sa pozrieme na Yahoo cez bilanciu alebo cez jeho budúce zisky, tak firma nie je nijako výrazne podhodnotená. Investorom ale ponúka bezpečie a konzervatívny rastový pomer. Hoci akcie reagovali pozitívne na zrozumiteľnosť, ktorú odpredaj podielu v Alibaba ponúkol (a Wall Street miluje zrozumiteľnosť), neexistujú žiadne katalyzátory pre ďalší rast tejto akcie. Navyše je na trhu oveľa viac lepších investícií. Nájsť lacnú akciu je jednoduché, ale nájsť hodnotovú akciu rozhodne jednoduché nie je.

Zdroj: Matt Bolduc, akciový analytik, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *