Piatok 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

Je piatok 13. naozaj nešťastným dňom? Čo hovoria štatistiky poisťovne

Poistenie 12.10.2017 | 15:38 0 Komentárov

Čaká nás už druhý tohtoročný piatok trinásteho. Počas posledných troch rokov sme zažili až päť týchto „nešťastných“ dní. Poisťovňa Generali sa na základe jej poistných hlásení pozrela na to, či sú piatky trinásteho naozaj nehodovejšie ako bežné dni a aké nehody sa v tento deň ľuďom stávajú.

V negatívnu silu piatku 13-teho veria poverčiví ľudia už od stredoveku, keď kráľ Filip IV. práve v piatok 13. 10. 1307 uväznil a dal popraviť rytierov templárskeho rádu. Trinásť ľudí sa zúčastnilo aj na poslednej večeri Ježiša Krista, ktorý bol ukrižovaný práve na Veľký piatok. Existuje dokonca choroba – strach z piatku trinásteho. Nazýva sa paraskavedekatriafóbia alebo aj paraskevidekatriafóbia, ide o špeciálnu formu triskaidekafóbie, teda strachu z čísla trinásť.

A čo hovoria na poverčivosť ľudí poistné štatistiky? Za posledné tri roky sme zažili päť piatkov trinásteho. Priemerne poisťovňa Generali v tieto dni zaevidovala 285 poistných udalostí. V bežné dni to pritom bolo len 229 poistných udalostí. Z tohto pohľadu sa teda piatok trinásteho javí naozaj ako nešťastný deň.

Je však potrebné povedať, že vo všeobecnosti sú piatky „rizikovejšie“, pretože ľudia napríklad viac cestujú autami. Navyše, počet poistných udalostí v štatistike piatkov trinásteho výrazne navýšil januárový piatok trinásteho tohto roka, keď klienti poisťovne Generali nahlásili až 327 poistných udalostí. Slovensko vtedy zasiahla silná snehová kalamita. Až polovicu všetkých hlásených poistných udalostí z tohto dňa tvorili škody na autách z havarijného a povinného zmluvného poistenia.

Najmenej rizikový piatok trinásteho z pohľadu štatistík sme zažili 13. marca roku 2015, v ktorý sa stalo 238 poistných udalostí.  

Čo všetko sa ľuďom prihodilo v piatok trinásteho?

  • V piatok trinásteho si deti púšťali šarkany. Fúkal však silný vietor, a tak sa im špagát zamotal do koruny stromu. Jedno z detí chcelo šarkana zo stromu zvesiť, a tak naň vyliezlo. Pritom sa mu však šmykla noha. Po páde skončilo v nemocnici so zlomeným členkovým kĺbom, ktorý mu museli operovať.
  • Pri nočnom venčení psa sa mužovi pes vytrhol z vôdzky a bežal za druhým psom. Majiteľ sa rozbehol bežať za ním, v snahe psa dobehnúť si však nevšimol otvorený kanál a spadol do neho. Utrpel pri tom poranenia rúk, chrbta a tváre.
  • Deti sa na detskom ihrisku vozili na detskom kolotoči, jedno z detí pri tom prepadlo cez operadlo. Poranilo si hlavu, malo aj otras mozgu a museli ho hospitalizovať.
  • Muž si pri krájaní chleba pravou rukou nechtiac porezal ukazovák ľavej ruky, následne sa trhol, pričom sa mu nôž vyšmykol a porezal mu pravé stehno. Zo zranení sa liečil 18 dní.
  • 19-ročný muž opravoval chliev a ten mu spadol na nohu. Utrpel zlomeninu vnútorného členka, čo si vyžiadalo operáciu. Liečil sa viac ako päť mesiacov.
  • V piatok trinásteho sme zaznamenali aj prípad, keď klientka spadla zo stoličky, ktorá sa jej pošmykla na dlážke a zlomila si driekový stavec. S ťažkým zranením prišla na ošetrenie sama bez pomoci. Liečila sa tri mesiace.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *