Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Je voda novým zlatom?

Investície 07.02.2013 | 14:57 0 Komentárov

Podľa rôznych odborníkov bude voda pre 21. storočia novým zlatom. OSN odhaduje, že do roku 2050 bude na Zemi 10 miliárd ľudí – a miliarda z nich nebude mať prístup k čistej pitnej vode.

Každý Američan spotrebuje denne takmer 600 litrov vody, zatiaľ čo Číňan spotrebuje iba 90 litrov. Táto medzera sa však začne zmenšovať. Podľa časopisu Fortune napríklad v najbližších desiatich rokoch sa očakáva zdvojnásobenie dopytu v Indii a do roku 2030 vzrastie poľnohospodárske použitie vody o 40%.

Poľnohospodárstvo sa na celosvetovej spotrebe vody podieľa 71% a priemysel spotrebuje ďalších 16%.

Na prípravu jednej šálky kávy je potrebné 270 litrov vody – od plantáže až po Starbucks. Steak vyžaduje 7 000 litrov vody a výroba jedného páru džínsových nohavíc spotrebuje 11 tisíc litrov!
Okrem toho sa voda stáva vzácnejšia aj kvôli klimatickým zmenám a znečisteniu.
Takže celkovo vzaté voda je žiadaný tovar a bude ešte žiadanejšia.

Investovanie do vody

Ako sa dá na tomto zjavnom trende zarobiť? Okrem zníženia svojej spotreby vody je možné investovať do firiem vo vodnom priemysle.

Môže ísť o firmy, ktoré podnikajú v budovaní vodnej infraštruktúry, v čistení odpadových vôd, v produkcii balenej vody alebo ETFka (fond obchodovaný na burze), ktorý do týchto firiem investuje.

PowerShares Water Resources (ticker: PHO) je s prehľadom najväčším takýmto ETFkom. Minulý rok sa mu celkom darilo a je späť na úrovniach z roku 2008. Z pohľadu technickej analýzy však má ešte väčší potenciál. Ako na týždennom, tak na mesačnom grafe sú indikátory RSI a Bollingerovo pásmo v býčom teritóriu, a to bez divergencie, čo naznačuje možnosť väčších ziskov v budúcnosti. Môže sa však vyskytnúť krátkodobá korekcia, nakupujte preto po prepadoch.

Ďalšie dva ETF fondy, Guggenheim S & P Global Water Index (Ticker: CGW) a PowerShares Global Water (Ticker: PIO) sú na tom technicky podobne, druhý spomínaný však nedosiahol úroveň z roku 2008.

voda-saxo-bank-feb-7

Zdroj: Kim Cramer Larsson, technický analytik SAXO Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *