Pondelok 15. októbra. Meniny má Terézia

Júlová inflácia medziročne rástla o 1,1%

Medziročná inflácia v júli dosiahla v úhrne hodnotu 1,1%. Jadrová inflácia dosiahla hodnotu 1,4% a čistá inflácia 0,7%.

Jadrová inflácia v júli oproti júnu ovplyvnila úhrnnú infláciu 0,11 percentuálnymi bodmi, regulované ceny a nepriame dane úhrnnú infláciu neovplyvňovali. Ceny potravín ovplyvnili jadrovú infláciu 0,07 p. b. a čistá inflácia ovplyvnila jadrovú infláciu 0,04 p. b.

Spotrebiteľské ceny v júli v porovnaní s júnom vzrástli v úhrne o 0,1%. Zvýšili sa ceny rekreácie a kultúry o 0,5%, potravín a nealkoholických nápojov; zdravotníctva zhodne o 0,3%; alkoholických nápojov a tabaku; dopravy; hotelov, kaviarní a reštaurácií; rozličných tovarov a služieb zhodne o 0,1%. Klesli ceny nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu o 0,3%, odevov a obuvi o 0,2%. Na júnovej úrovni zostali ceny v odboroch bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá; poštové a telekomunikačné služby; vzdelávanie.

Komentár VÚB k vývoju inflácie

Spotrebiteľské ceny vzrástli v júli oproti predchádzajúcemu mesiacu o 0,1%, čo znamenalo mierne zrýchlenie medziročného rastu CPI na úroveň 1,1% z 1,0% v júni. Za medzimesačným rastom stál najmä (na júl prekvapivý) rast cien potravín o 0,4% m/m (vplyvom zvýšenia cien citrusového ovocia a bravčového mäsa). Medziročne boli ceny potravín vyššie o 3,1% oproti 1% v júni. Očakávame, že vplyvom bázického efektu by malo zrýchľovanie medziročného rastu cien potravín pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch. Ostatné položky spotrebného koša sa vyvíjali v súlade s našimi predpokladmi, výraznejší medzimesačný rast (+0,5% m/m) zaznamenali len ceny za rekreáciu a kultúru (drahšia tlač a dovolenky). Jadrová inflácia (CPI očistené o regulované ceny) medzitým rovnako zrýchlila svoj rast na úroveň 1,4% z 1,1% v júni.

V auguste očakávame pokračovanie zrýchlenia CPI na úroveň 1,2% r/r. Medzimesačne by ale mali spotrebiteľské ceny klesnúť o 0,1% vplyvom poklesu cien potravín (sezónne zlacnenie zeleniny a ovocia) a cien odevov a obuvi (letné výpredaje).

Budúci týždeň v pondelok sa zverejnia údaje aj za európsku harmonizovanú infláciu, ktorá by mala medziročne zrýchliť svoj rast na úroveň 0,8% r/r z 0,7% v júni. Medzimesačne by mal HICP rovnako ako aj národný CPI vzrásť o jednu desatinu percentuálneho bodu.

Zdroj: ŠÚ SR, VÚB – Martin Lenko.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *