Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Junior Achievement: Slováci majú pri finančnej gramotnosti rezervy

Viac ako tisíc ľudí, ktorých finančnú gramotnosť testovala organizácia Junior Achievement, dosiahlo v online teste priemernú úspešnosť 68%. Podľa výsledkovej tabuľky ide o slabú gramotnosť s rezervami.

Online testovanie finančnej gramotnosti na stránke viacakopeniaze.sk je súčasťou nového vzdelávacieho programu Viac ako peniaze, ktorý realizuje Junior Achievement Slovensko a Slovenská banková asociácia. V septembri 2012 vyplnilo online test 1093 ľudí, pričom najmladší účastník mal 13 a najstarší 57 rokov. Online testovanie potrvá do 30. novembra 2012.

 „Našim cieľom je zistiť, nakoľko verejnosť rozumie finančným pojmom, vie si vybrať vhodné bankové produkty, a či vie správne využívať svoje peniaze. Účastníci, ktorí dosiahnu v teste nízku úroveň, budú môcť v novom roku absolvovať bezplatné online vzdelávanie. Široká verejnosť si tak bude môcť zlepšiť svoju finančnú gramotnosť prostredníctvom kurzov vedených odborným tútorom,“ povedala Monika Korkošová, generálna riaditeľka Junior Achievement Slovensko.

V programe Viac ako peniaze sú zapojené základné, stredné školy a detské domovy. Jeho cieľom je zvýšiť finančnú gramotnosť žiakov a naučiť ich plánovať svoju finančnú budúcnosť. Do programu sa zatiaľ zapojilo 164 učiteľov a 4146 žiakov. „Veľký záujem učiteľov a študentov o finančné vzdelávanie nás teší a potvrdzuje, že cesta, ktorou sme sa vydali je správna. Program Viac ako peniaze sa ukázal ako veľmi efektívny nástroj na finančné vzdelávanie nielen žiakov, ale aj ich rodičov,“ povedal zástupca riaditeľa SBA Vladimír Hrtko. Program Viac ako peniaze vychádza z Národného štandardu finančnej gramotnosti a vzdelávanie sa realizuje prostredníctvom zážitkových metód, praktických cvičení a interaktívnej online učebnice. Jeho súčasťou je konzultant z praxe. „S kolegami v SBA chce aj touto formou pomôcť zlepšovať finančnú gramotnosť na Slovensku, lebo vzdelaný klient je pre banky aj dobrým klientom,“ uzavrel Vladimír Hrtko, zástupca výkonného riaditeľa SBA.

Zdroj: TS JA. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *