Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Júnová nezamestnanosť rástla

Odchod japonskej firmy z Prievidze spolu s nárastom absolventov a stagnujúcim trhom práce posunul nezamestnanosť v júni nahor.

Júnová nezamestnanosť po očistení o sezónne vplyvy vzrástla v porovnaní s májom o 0,2% na 12,1% (prepočet UniCredit Bank). Znovunajímanie pracovných síl sa v júni výrazne spomalilo a spolu s odchodom japonskej firmy vyrábajúcej káblové zväzky pre automobilový priemysel v Prievidzi (prepustila 1200 zamestnancov), zatlačilo nezamestnanosť nahor. V Prievidzi stúpol počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie v júni až o 780.

V júni taktiež narástol počet absolventov, pravdepodobne najmä bakalárov vysokých škôl, ktorí sa pre legislatívne nedostatky museli registrovať na úradoch práce. To potvrdzuje nárast uchádzačov o zamestnanie najmä v univerzitných mestách a nárast počtu uchádzačov medzi mladými. Kým počet uchádzačov o zamestnanie vzrástol o 1600 ľudí, z toho polovica vplyvom prepúšťania v Prievidzi, počet disponibilných uchádzačov schopných nastúpiť vzrástol až o približne 2900 ľudí. Ide najmä o efekt znižovania počtu dočasne pracovne neschopných, vzdelávaných a absolventskej praxe.

Silný výkon priemyslu by mohol naznačovať, že vývoj v nasledujúcich mesiacoch bude skôr pozitívny, avšak mesačné štatistiky štatistického úradu znižujú náš optimizmus. Prvý polrok 2010 sa niesol v duchu korekcie pesimistických očakávaní a nadmerného prepúšťania firiem v krízovom roku 2009, čo sme sledovali na poklese nezamestnanosti. Ďalšie mesiace by mali byť odrazom vývoja nových reálnych pracovných miest (nie v kríze prepustených) a teda pokles nezamestnanosti už môže byť pomalší .

Zdroj: Dávid Dereník, UniCredit Bank s využitím údajov ÚPSVaR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *