Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Júnové tržby v malo aj veľkoobchode medziročne rástli, pomohli potraviny

Z tržieb za vlastné výkony a tovar vo vnútornom obchode boli v júni 2010 vyššie ako pred rokom tržby vo veľkoobchode a v maloobchode. V ostatných základných činnostiach obchodu sa znížili.

Medziročný vývoj v júni 2010 oproti júnu 2009

V predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov sa tržby znížili o 12,7%, vo veľkoobchode sa udržal piaty mesiac po sebe medziročný rast tržieb, tentoraz o 3,1%. Po medziročnom poklese v predchádzajúcich dvoch mesiacoch sa tržby v maloobchode zvýšili o 1 %. V ubytovaní sa realizovali tržby s medziročným poklesom o 3,6 %. V činnostiach reštaurácií a pohostinstiev sa tržby znížili o 10,9 %.

Medzimesačný vývoj v júni oproti máju 2010

Z jednotlivých činností vnútorného obchodu vzrástli tržby za vlastné výkony a tovar (ďalej len tržby)v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov o 8,1 %, maloobchode o 2,1 % a v ubytovaní o 0,8 %. Klesli tržby vo veľkoobchode o 1,1 %, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 0,3 %.

Komentár UniCredit Bank k vývoju maloobchodných tržieb

Maloobchodné tržby v júni výraznejšie vzrástli – o 3,1%  (sezónne očistené, prepočet UniCredit Bank na základe údajov Štatistického úradu). K júnovému rastu tržieb prispel najmä potravinový segment, ktorý zaznamenal sezónne očistený medzimesačný rast o silných 2,5%, pričom tržby rástli najmä veľkým obchodným reťazcom. Naopak,  v nepotravinovom segmente (ktorý je závislejší od kúpnej sily obyvateľstva) stále nepozorujeme významnejšie oživenie.  V júni v tomto segmente tržby medzimesačne vzrástli o 0,1%, v posledných 3 mesiacoch však stále zaznamenali priemerný medzimesačný pokles o 0,1%. Tržby v nepotravinovom segmente sa tak stále nachádzajú približne  20% pod predkrízovými úrovňami. Pozvoľna klesajúca nezamestnanosť sa pravdepodobne prejaví v rastúcej kúpyschopnosti obyvateľstva až s miernym oneskorením.

Výhľad

Predpokladáme, že maloobchodné tržby v tomto roku nebudú významnejšie rásť. Brániť by im v tom mala najmä stále relatívne vysoká nezamestnanosť. Takisto je možné, že v pokrízovom období bude mať časť domácnosti (poučená z krízy) tendenciu vytvárať si vyššie rezervy a zvýši tak svoj sklon k úsporám.

Zdroj: ŠÚ SR, Ľubomír Koršňák – UniCredit Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *