Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Kalkulačka na overenie nároku na vyšší dôchodok:

Penzia 04.10.2017 | 11:05 28 komentárov

Sociálna poisťovňa (SP) zverejnila na svojom webe www.socpoist.sk kalkulačku, pomocou ktorej si dôchodcovia môžu overiť, či im od januára 2018 vznikne nárok na prepočet starobného dôchodku. Zvýšenie sa týka tzv. starodôchodcov, čiže tých, ktorí mali dôchodok vypočítaný pred 1. januárom 2004.

SP im bude od 1. januára do 31. októbra budúceho roku nanovo určovať, resp. prepočítavať výšku starobného dôchodku. Zvýšenie starobného dôchodku sa teda nebude týkať všetkých starodôchodcov. Nikomu zo starodôchodcov sa však dôchodok ani nezníži, a to ani v prípade, že by im podľa nového výpočtu vychádzal dôchodok nižší.

Použitie kalkulačky je jednoduché a dôchodca po zadaní základných údajov dostane odpoveď, či mu nárok na prepočet dôchodku v roku 2018 vznikne alebo nevznikne. Prípadne sa dozvie, že dôchodok sa mu zvýši o pevnú sumu 25,50 eura.

Kalkulačku však nemožno použiť na presný výpočet novej výšky dôchodku, tú bude určovať poisťovňa individuálne podľa toho, na základe ktorých právnych predpisov bol dôchodok pred rokom 2004 priznaný.

Dôchodcovia, ktorí zistia, že im vzniká nárok na prepočet dôchodku, nemusia posielať žiadosť do SP, ani nič riešiť. Poisťovňa každému z nich pošle rozhodnutie o prípadnom zvýšení alebo nezvýšení dôchodku.

28 odpovedí na “Kalkulačka na overenie nároku na vyšší dôchodok:”

 1. lVlčková Emilia píše:

  Chcela by som vedieť, či mám nárok na zvyšenie respk.prepočet dôchodku v roku 2o18.

 2. lVlčková Emilia píše:

  Vzhľadom k tomu,že mám pomerne nizky dôchodok,chcela by som vedieť či mám nárok na zvýšenie v roku 2o18.

 3. lVlčková Emilia píše:

  Ak to bude pravda,veľmi ma to poteší.

 4. Margita píše:

  mam 77rokov som dochodkyna od r.1995 3276 sk. som mesacna zacala poberat narodena som 26:1:1940 pracovala som ako ucitelka na ZS na 1.stupen kalkulacka ukazuje ze prepocitaju ale to neviem ci zvysia alebo nie

  • Peter Apolen píše:

   Dobrý den pani Margita,
   prepočítavať sa bude len smerom nahor. Takže ak Vám vyšlo, že sa to bude týkať aj Vás, mali by Vám pridať.

 5. Ružena Pálmayová píše:

  Mám dotaz
  Nastúpila som na dőchodok v roku 2002.
  Môj neupravený PMZ bol 17209,_sk.
  Mám nárok na prepočet dôchodku?
  Ďakujem.

 6. Mária Holtmnova píše:

  Chce vedieť či mám nárok na zvýšenie dôchodku alebo prepočet dôchodku v roku 2018

 7. Mária Holtmnova píše:

  Môj dôchodok je momentálne 365 eur

 8. Darina Ivanová píše:

  Bude sa preratávať aj môj dôchodok, keď som išla do inv.dôchodku v roku 1991 a až v roku 2015 som dovr´šila vek odchodu do starobného dôchodku? Patrím aj ja do skupiny starodôchodcov?

 9. Irena Kráľová píše:

  Zaujimalo by ma, či budú prepočítane aj vdovské dochodky, nakolko aj tie boli nesprávne prepočítane, Moj manžel sa svojho dochodku nedožil, zomrel v roku 1999 tesne pred jeho priznaním a práve on zarábal šlušné peniaze, ale mne priznal i smiešne malý vdovský dochodok, Bolo by teda spravodlive prepočítať aj jeho dochodok a mne príslušnu sumu z prepočitaného dochodku.

 10. Elena Simanová rod.Grizová píše:

  Prosím vás, bude sa prepočítavať aj dôchodok, keď bol priznaný čiast.inv.dôch.1.VII.1986 a teraz sa považuje za starobný.
  Vopred ďakujem pekne.

 11. Peter Dendis píše:

  Rád by som vedel či roky strávené na invalidnom dôchodku sa po prechode na starobný dôchodok prepočítavaju s priemerom štátnej mzdy alebo akým spôsobom

 12. Anna Kľusková píše:

  Išla som na starobný dôchodok 1.12.1999 a PMZ po úprave je 3.750.-SK,odpracovaných 35 rokov,mám nárok na prepočet dôchodku.

 13. Anna píše:

  dobrý večer,prečítala som si že sa starodôchodky budúprepocítavať a že sa bude vyplácať od najstarších ,no moja testinámá 86rokov a ešte jej neprišiel výmer,moja sestra má 80 rokov a už má výmer a dostala spetne od januára ,ako to vlastne je? Ďakujem

 14. Peter Apolen píše:

  Dobry vecer, to, ci vam Socialna poistovna bude zvysovat dochodok si mozete prepocitat tu: http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na-informativne-posudenie-naroku-na-prepocet-starobneho-dochodku/64964s

  Ak vam vyslo, ze ano, Socialna poistovna robi prepocty priebezne pocas tohto roka az do 31. oktobra. Tym, ktorym vypocita zvysenie neskor, napriklad v septembri, nebudu ukrateni, pretoze kazdemu doplati navysenie spatne, ako keby mal dochodok zvyseny uz od 1. januara tohto roku. Takze napriklad v septembri dostanete spatne vyplatene peniaze, ako keby ste na vyssi dochodok mali narok už od 1. januara.

 15. Irma Krištofiaková píše:

  Neviem prečo sa uvádza, že na kalkulačke sa dá zistiť či bude môj dôchodok prepočítaný, keď do kolonky finančnej čiastky sa nedá vpísať čiastka z ktorej mi bol dôchodok priznaný. V poznámke v kalkulačke sú uvedené iné zákony podľa ktorých mi bol dôchodok priznaný. Nie je možné prepísať čísla uvedených zákonov. Tomu skutočne nerozumiem. Môžete mi to vysvetliť. Ďakujem.

 16. Milan Briestensky píše:

  Mam 75 rokov,do dochodku som odisiel v oktobri 2003.Mam narok na prepocet dochodku,dakujem.

 17. jarka píše:

  akým sposobom sa bude prepočítavat starobný dochodok, bude platit i zákon č.306/2002 zb.

 18. Viera píše:

  Do dochodku som odisla v roku 1987 ,dochodok mi bol vypocitany zo zakladneho platu 2200 Kcs,bude sa mi tiez prepocitavat?Dakujem.

 19. Alena Bartlová píše:

  Chcela by som vedieť či mám nárok na zvýšenie dôchodku podľa zákona o staropenzistoch

 20. ANNA DANISOVA píše:

  CHCELA BY SOM VEDIET CI MAM NAROK NA PREPOCITANIE KED SOM ISLA DO DOCHODKU V ROKU 2011. DDAKUJEM.

 21. Oľga Lamyová píše:

  Mám nárok na prepočítanie dôchodku keď som odišla do inv.dôchodku v r.1990 nárok na starobný mi vznikol v r. 2002

 22. Anna Kľusková píše:

  Dobrý deň,chcela by som vedieť či mi bude prepočítaný môj starobný dôchodok,ktorý mi bol priznaný od 1.12.1999 podľa § 21 zák.č.100/1988.

 23. Alžbeta Bodonyiová píše:

  Pri zvýšení starobného dôchodku suma 10400 Sk sa započíta v plnej sume a zo sumy nad 10400Sk do sumy 13 971 sa započíta 38%. To percento je každému rovnaké? Za odpoveď ďakujem.

 24. Edita Kunáková píše:

  Mám 75 r. a do dôchodku som išla r. 1998. Priemerný mesačný plat som mala 4676.-sk.Mám odpracovaných 39 rokov ,ale išla som do predčasného dôchodku. Do dnešného dňa som nedostala správu o zvýšení (či nezvýšení) dôchodku.Budem mať nárok na zvýšenie? Ďakujem.

 25. Ondrejičková Jozefa píše:

  Šla som do dôchodku v roku 1998.Mala som odpracovaných 42 rokov s priemerom 3842 Sk
  Nárok na prepočet nemám.Teda dôchodky boli prepočítané len tým, ktorý mali dôchodky
  vyššie.Tak aká je to spravodlivosť ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *