Utorok 25. júna. Meniny má Tadeáš

Kam až siaha rastový potenciál?

Svetové akciové trhy majú za sebou prevažne rastový obchodný týždeň. Na trhoch chýbali správy, ktoré by investorov zneistili. V USA výrazne posilnili akcie AIG a Citigroup, ktoré rástli po správach o predaji podielu vlády v AIG, či skoršom splatení vládneho úveru spoločnosťou Citigroup.

V Európe sa taktiež darilo bankám, ale výrazne rástli aj automobilky, či technologické spoločnosti ako Tomtom, či Infineon Technology. Najlepšie sa darilo indexom v strednej Európe, maďarský BUX posilnil o 4.6 percenta a rakúsky ATX vzrástol o 3.4 percenta na 2538 bodov.

Francúzska spoločnosť Lagardere SCA oznámila 9.5 percentný medziročný pokles čistého zisku za rok 2009 na 324 miliónov eur. Analytici očakávali o 15 percent vyšší zisk, preto akcie spoločnosti zaznamenali na burze prudký pokles. Spoločnosť plánuje vyplatiť za rok 2009 dividendu vo výške 1.3 eura a očakáva v tomto roku mierny nárast zisku EBIT. Akcie Lagardere stratili 7.6 percenta a uzavreli na hodnote 26.5 eura.

Volkswagen dosiahol v roku 2009 čistý zisk vo výške 960 miliónov eur, čo znamená až 80 percentný medziročný pokles. Rok 2009 priniesol spoločnosti tiež medziročný pokles tržieb o 7.6 percenta na 114 miliárd eur, hoci celkový predaj áut stúpol najmä vďaka 36 percentnému nárastu dodávok do Číny. Volkswagen oznámil plán na financovanie prevzatia automobilky Porsche, čím zvýši kapitál o 4 miliardy eur bez vydávania nových akcií. Investori reagovali na finančný plán spoločnosti mimoriadne pozitívne a akcie Volkswagenu posilnili o 10.4 percenta na 70 eur.

Finančné trhy sú dostatočne nasýtené peniazmi od centrálnych bánk a táto likvidita naďalej podporuje rast trhov. Očakávame, že rastúci trend bude naďalej pokračovať a v tomto týždni by tomu nemalo byť inak. V Eurozóne budú oznámené čísla ohľadom zamestnanosti a inflácie. V USA bude zasadať FED a hoci sa neočakáva zmena úrokových sadzieb, dôležitý bude príhovor guvernéra Bernankeho.

Zdroj: Vladimír Gešperík, Capital Markets.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *