Pondelok 17. júna. Meniny má Adolf

Kam zamieri svetová ekonomika po jej spomalení

Investičná spoločnosť Amundi nevníma globálnu ekonomickú recesiu ako hlavný scenár svetovej ekonomiky a predpovedá vývoj na emerging markets. Investorom odporúča zvoliť opatrný prístup k rizikovým aktívam. Experti taktiež starostlivo sledujú budúce kroky amerického Fedu.

Je čas zamyslieť sa nad tým, ako sa budú vyvíjať finančné trhy po tom, ako bolo do cien aktív premietnuté synchronizované spomalenie globálnej ekonomiky. „Recesia nie našim hlavným scenárom. Americká ekonomika sa naďalej teší solídnemu rastu, a to aj napriek chybám v politike, tak Fedu, ako aj amerického prezidenta Donalda Trumpa. Môže teda pokračovať v raste, aj keď pomalším tempom,“ uvádza Amundi.

Citlivejšou otázkou je spomalenie v Európe, kde situáciu zhoršujú politické otázky ako Brexit, Taliansko a nepokoje vo Francúzsku. Časť rizík však ustupuje do úzadia. Ide napríklad o obchodné spory USA s Čínou, ceny ropy, či voľby do Európskeho parlamentu. Počas tohto roka preto očakávame stabilizáciu ekonomických podmienok. Rast sa síce spomalí, no mohol by zostať na svojim potenciálnom.

Situácia na rozvíjajúcich sa trhoch je o niečo rôznorodejšia. Niektoré krajiny, napríklad Čína, pravdepodobne spomalia, niektoré zas čaká pozitívny vývoj, napríklad Indonéziu. Napriek všetkému očakáva Amundi pre tento rok priaznivý ekonomický scenár. Faktory, ktoré je potrebné sledovať sú: obchodné napätie a geopolitické riziká.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *