Streda 27. marca. Meniny má Alena

Kapitál prichádzal aj do rizikových aktív

Posledný októbrový týždeň si udržal silu zo začiatku mesiaca a pokračoval v prudkom raste. Dočasná náplasť na problémy eurozóny a lepšie makroekonomické dáta z USA spôsobili tento týždeň prílev kapitálu do rizikových aktív: DAX30 + 6,28%, CAC40 + 5,59%, FTSE100 + 3,89%.

Z pohľadu amerických indexov bol október najsilnejším mesiacom od roku 1987: S&P500 + 3,78%, DJIA + 3,58% a Nasdaq + 3,78%. Návrat „risk on“ prístupu pomohol samozrejme aj Ázii: Nikkei + 4,28%, Kospi  + 4,96% a Hang Seng + 11,06%.

Hong Kong je barometer svetového obchodu, preto strach z globálnej recesie poslal akcie v minulých mesiacoch prudko nadol, návrat optimizmu im teda rýchlo pomáha späť. Ropa je zase indikátorom spotreby a ekonomického rastu, tento týždeň si pripísala 7,11%. Zaujímavý je však aj 6,3% nárast zlata, ktoré pravdepodobne signalizuje väčšiu infláciu a nestabilitu v budúcnosti. Euro si pripísalo 1,82% voči doláru, katalyzátorom bolo navýšenie eurovalu pomocou garancií, odpísanie 50% hodnoty gréckych dlhopisov a nútená rekapitalizácia bánk.

Európa

Lídri eurozóny prišli v stredu s plánom na riešenie dlhovej krízy: nariadili rekapitalizáciu bánk (musia dosiahnuť pomer vlastného kapitálu k aktívam minimálne 9%) v hodnote 100 mld. EUR. Pokiaľ sa im to nepodarí do júna 2012, bude nasledovať injekcia zo strany štátu (a teda znárodnenie časti banky). Zároveň sa dohodli, že euroval bude garantovať prvých 25% zo strát talianskych a španielskych dlhopisov, čo zvýši jeho silu až na 1 bilión EUR z pôvodných 440 mld. EUR.

Grécky problém má byť vyriešený „dobrovoľným“ odpisom 50% hodnoty dlhopisov. Z celkového dlhu 360 mld. však do úvahy prichádza iba 200 mld. (160 mld. vlastní ECB a MMF), teda straty budú v hodnote 100 mld. EUR. Je to krok správnym smerom, krajinu to však stále necháva s takmer 260 mld. dlhom, klesajúcim HDP a vysokou politickou nestabilitou. Problémy Grécka teda vôbec nie sú vyriešené a v budúcnosti môžeme očakávať ďalšie podobné kroky. Hlavy štátov zároveň nezverejnili žiadne detaily svojich ambicióznych plánov, stále teda nie je jasné, akým spôsobom budú fungovať záchranné mechanizmy. Jediné, čo vieme s istotou, je to, že dlhová kríza sa nedá riešiť ďalším dlhom a takéto náplaste problém iba odsúvajú a z dlhodobého hľadiska zhoršujú. Európa má štrukturálne problémy, ako vysoká nezamestnanosť, slabá konkurencieschopnosť, nízky rast a vysoké sociálne výdavky.

Odsúvanie problému spôsobilo, že pozornosť sa presunula z malých krajín ako Portugalsko a Grécko, na jadro eurozóny – Taliansko (dlh/HDP nad 120%, očakáva sa minimálny rast, ohlásené zvýšenie dôchodkového veku zo 65 na 67 rokov do 2026 je absolútne nedostačujúce) , Francúzsko (začína sa hovoriť o možnom znížení ratingu krajiny, čo by ohrozilo AAA rating eurovalu a zničilo plány na stabilizáciu Európy) a Španielsko. Pokiaľ sa nevyriešia hlavné problémy, bude sa to ďalej zhoršovať.

Z makroekonomických dát prišli horšie PMI prieskumy, ktoré naďalej ostávajú pod úrovňou 50 (iba nemecký PMI služieb sa vrátil na 52,1). Inflácia v Nemecku mierne spomalila na 2,5% (2,6% očakávaných), ostáva však stále nad cieľom centrálnej banky 2%.

USA

Hlavnou správou bol medziročný rast HDP na úrovni 2,5% v treťom kvartáli, čo síce potvrdilo očakávania, ale dokázalo, že americká ekonomika má od recesie zatiaľ ďaleko. Ku koncu roka vyprchali účinky vysokých cien komodít a japonského zemetrasenia a zdvihla sa spotreba domácností (financovaná poklesom v miere úspor), čo pomohlo nakopnúť dopyt. Zatiaľ čo výdavky vlády a domácností ostávajú na hodnotách z roku 2008, je to hlavne pokles investícií firiem, ktorý zabraňuje návratu vysokého rastu. Výdavky na softvér a nástroje rástli takmer o 17,6% medziročne, čo by mohlo signalizovať návrat privátneho sektora. Americký spotrebiteľ naďalej ostáva silný, o čom svedčí aj 2,4% nárast osobnej spotreby v treťom kvartáli.

Výsledková sezóna firiem ostáva pozitívna, jedným zo sklamaní bol napríklad Amazon, ktorý ohlásil príjmy 14 centov na akciu (očakávaných 24) a znížil svoje vyhliadky do budúcnosti. Akcie reagovali 12% poklesom. Hewlett Packard ohlásil, že si nakoniec ponechá svoju PC divíziu, čo investori prijali pozitívne.

Emerging Markets

Rusko sa tento týždeň priblížilo k vstupu do WTO, po dohode s Gruzínskom, ktoré bolo poslednou prekážkou. Vstup do WTO by mohol krajine pomôcť posilniť dôveru investorov a zvýšiť export. Centrálna banka v Indii zvýšila sadzby 13-krát od roku 2010, tentokrát však signalizovala, že by to mohlo byť posledný raz. Inflácia v súčasnosti beží na úrovni 9,7% a jej pokles sa v priebehu budúceho roka očakáva na 7%.

Zdroj: Across Wealth Management.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *