Sobota 25. január. Meniny má Gejza

Kapitálová primeranosť bánk vlani vzrástla na 17,2 %

Banky Peter Apolen 23.04.2014 | 08:59 0 Komentárov

Kapitálová primeranosť slovenského bankového sektora sa vlani zvýšila až na 17,2 percenta. Je to hodnota vysoko prevyšujúca priemer eurozóny. „Vďaka tejto úrovni primeranosti vlastných zdrojov, ako aj schopnosti bánk generovať čisté úrokové príjmy, by bol bankový sektor odolný voči scenárom nepriaznivého vývoja v ekonomike a na finančných trhoch,“ konštatuje NBS vo svojej analýze minuloročného vývoja bankového sektora na Slovensku. Slovenské banky zvýšili i svoju ziskovosť.

Bankám sa vlani darilo najmä vďaka značnému rastu retailových úverov, vďaka čomu rástli ich čisté úrokové príjmy. Úvery rástli o takmer desať percent, čo je jeden z najvyšších nárastov v EÚ. Požičiavaniu nahrávali najmä nízke úrokové sadzby.

Na konci roka 2013 sa zmiernil aj medziročný pokles objemu podnikových úverov. Podľa NBS čiastočné oživenie ekonomiky prispelo k nárastu dopytu a zastaveniu postupného sprísňovania úverových štandardov a marží zo strany bánk. 
Banky vlani zaznamenali aj rast retailových vkladov. „Naďalej sa prejavoval nárast podielu netermínovaných vkladov na úkor termínovaných,“ priblížila NBS v analýze.

Pre banky zostáva podľa NBS najvýznamnejším rizikom zhoršenie kvality úverového portfólia a nárast nákladov na kreditné riziko. Rast domáceho dopytu tiež brzdí vysoká miera nezamestnanosti. „Aj v tejto oblasti však bolo možné zaznamenať signály zlepšenia, najmä v strednej a vyššej príjmovej kategórii,“uviedla národná banka v analýze.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *