Sobota 31. októbra. Meniny má Aurélia

Kartami platíme v zahraničí najmä v potravinách a supermarketoch

Pätina Slovákov platí kreditnými kartami aj v zahraničí  Najčastejšie je to v susednej Českej republike, nasledujú Veľká Británia, Rakúsko, Maďarsko, a prvú päťku uzatvára Nemecko. Drvivú väčšinu tvoria elektronické platby za tovar alebo službu, zvyšok sú výbery hotovosti.

Priemerne v zahraničí pri jednej platbe minieme 33 eur. Dominujú úhrady v potravinách a supermarketoch, nasleduje tankovanie na čerpacích staniciach a taktiež ubytovanie. Vyplýva to z interných štatistík spoločnosti Home Credit za uplynulé tri roky .

Aspoň jednu platobnú kartu nosí vo svojej peňaženke väčšina z nás. Spolu je na Slovensku v užívaní približne päť a pol milióna platobných kariet, najviac je debetných, potom sú to kreditné karty, ľudovo nazývané kreditky. Podľa údajov spoločnosti Home Credit až 94 percent transakcií kreditnou kartou v cudzine tvoria elektronické platby za tovar alebo služby, zvyšok je potom výber hotovosti, predovšetkým z bankomatov. Okrem nákupov v potravinách a supermarketoch, či úhrade na čerpacích staniciach sú to napríklad aj lístky na vlak alebo autobus, v reštauráciách, či nákupy v obchodoch s elektronikou, za oblečenie, športové potreby alebo za kozmetiku.     

Vyzerá to tak, že čím viac cestujeme, tým viac platíme kreditkami. Štatistiky ukazujú, že najčastejšie po nich siahneme v čase prázdnin, teda v júli a auguste, kedy mnohí Slováci dovolenkujú v zahraničí. Podobne veľmi časté sú transakcie kreditnými kartami aj v marci, teda v čase jarných prázdnin a s nimi spojenými lyžovačkami a pobytmi na horách.

„Pri výbere karty je dobré sledovať aj doplnkové produkty. Aktuálnym trendom je, že kreditné karty sprostredkúvajú klientom aj rôzne asistenčné služby, ktoré im môžu pomôcť v kritických životných situáciách doma aj v cudzine. Môže ísť trebárs o okamžitú pomoc pri autonehode či náhlej hospitalizácii“, dopĺňa Jan Holoch, finančný špecialista spoločnosti Home Credit.

Kde najčastejšie platíme kreditnými kartami počas celého roka? V tomto smere dominuje susedná Česká republika, kde je to takmer štvrtina všetkých transakcií. Je zaujímavé, že na druhom mieste je Veľká Británia s 13 percentami, čo zrejme súvisí s tým, že na ostrovoch pracuje množstvo Slovákov. Potom sa v rebríčku umiestnili Rakúsko, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Luxembursko a Taliansko. Chorvátsko, ako najobľúbenejšia destinácia Slovákov v letných mesiacoch, skončilo deviate a prvú desiatku uzatvárajú Spojené štáty americké. Z dovolenkových destinácií môžeme ešte spomenúť jedenásty Cyprus, dvadsiate Bulharsko, či dvadsiate ôsme Spojené arabské emiráty.

Pre porovnanie, zo štatistík Home Creditu z Českej republiky  vyplýva, že naši západní susedia najčastejšie platia kreditnými kartami v Británii, pričom Slovensko je u nich v poradí až štvrté, za Nemeckom a Poľskom. 

Ide o interné údaje spoločnosti Home Credit Slovakia zozbierané v období od 1. 1. 2014 do 1. 5. 2017

Podľa údajov Slovenskej bankovej asociácie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial