Piatok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Kašle R. Fico na deficit, alebo na ľudí?

Dane Peter Apolen 27.10.2014 | 11:28 0 Komentárov

Predseda vlády sa v sobotu opäť blysol znalosťami ekonomiky. V relácií Rádia Slovensko – Sobotné dialógy, povedal, že kašle na deficit, ak bude úkor ľudí. Povedal, že pre neho nemá zmysel, aby sa Slovensko snažilo o nižší deficit, ak ho nemajú ani veľké európske krajiny.

Premiér teda chápe znižovanie deficitu, len ako úlohu z Bruselu, nie ako všeobecne prospešné opatrenie. „Prečo by mal byť vyrovnaný rozpočet zmysluplným cieľom na úkor ľudí? Ja vám kašlem na deficit z hľadiska toho, či je to 0,5 alebo 0,7. To kvôli tomu, že bude deficit 0,1, budeme škrtiť ľudí?“ vyhlásil. „Budeme robiť všetko pre to, aby sme mali nejaké číslo a krajiny, ktoré majú trojtisícové platy, kašlú na to,“ dodal.

Konštatoval, že vyrovnaný štátny rozpočet krajiny nie je pre neho zmysluplným cieľom. Premiér tak spochybnil, že druhé kritérium zodpovedného hospodárenia. Len pred týždňom sa vyslovil za vyššie zadlžovanie Slovenska a zákon o dlhovej brzde označil za nezmyselný. Zároveň predseda vlády oznamuje nové sociálne opatrenia. Ich financovanie by chcel zabezpečiť práve vyšším deficitom a novými dlhmi.

Premiér sa pri argumentácii opiera o veľké štáty eurozóny, ktorým ide konsolidácia pomalšie. Tie však majú ťažšiu situáciu ako Slovensko. Musia sa napríklad vyrovnávať s vysokou zahraničnou imigráciou, alebo so štrukturálnymi problémami domácich ekonomík, ktoré ich trápia desaťročia.

R. Fico naznačil, že vyrovnaný rozpočet by Slovensko nemuselo dosiahnuť v roku 2017, ale „napríklad až v roku 2018.“ Horšie ale je, že premiér nevidí priamu súvislosť s nízkym deficitom, nízkym dlhom a kvalitou života Slovákov. Naopak závislosť je pre neho opačná. Vysoký deficit, a dlh rovná sa vyššia kvalita života.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial