Stvrtok 26. novembra. Meniny má Kornel

Každá šiesta domácnosť plánuje tento rok rekonštruovať svoje bývanie

Optimisticky naladené slovenské domácnosti ale „nevymreli“ a v roku 2014 očakávajú aj zlepšenie svojej finančnej situácie, uvažujú nad kúpou nového auta, rekonštrukciou bývania či stavbou rodinného domu. Vyplynulo to zo Spotrebiteľského barometra I., ktorý počas januára 2014 uskutočnil Štatistický úrad SR. Až šestina domácnosti chce tento rok rekonštruovať svoje bývanie. Veľká časť z takýchto výdavkov sa financuje cez úvery.

Poznáme to všetci. Účty za vodu, elektrinu alebo plyn, splátka hypotéky, výdavky na potraviny či vreckové pre deti. Vždy je potrebné zosúladiť rodinné príjmy s výdavkami a otázka rodinného rozpočtu je tak na pretrase v každej slovenskej domácnosti. Zlepšenie svojej finančnej situácie v tomto roku očakáva približne každá šiesta slovenská domácnosť.

Pri riadení rodinného rozpočtu ale nestačí iba prispôsobiť rodinné výdavky výške príjmov plynúcich do domácnosti, ale treba myslieť aj na zadné vrátka. Či už kvôli kúpe dlhodobých a teda drahších tovarov, alebo z dôvodu schopnosti čeliť neočakávaným finančným výdavkom, je pre každú domácnosť vhodné vytvárať si určitú finančnú rezervu. 37 % slovenských domácností pritom predpokladá, že budú počas tohto roka schopné tvoriť úspory. 

Sen o krajšom bývaní snívajú mnohí Slováci. A mnohí sa k jeho naplneniu už aj odhodlali. Na otázku, či v priebehu roka 2014 zamýšľajú rekonštruovať svoj príbytok, kladne odpovedalo 17 % našich domácností. Chuť a odhodlanosť rekonštruovať ale nestačí. Vynovovanie našich príbytkov je totiž finančne náročné a často naň musíme šetriť aj niekoľko mesiacov či rokov. Ak ale chceme rekonštrukciu uskutočniť v dohľadnej dobe napriek tomu, že nemáme nasporenú potrebnú sumu, možnosťou je požiadať o úver z banky.

Z prieskumu, ktorý koncom vlaňajška pre Poštovú banku uskutočnila agentúra 2muse, vyplynulo, že práve na zrekonštruovanie svojho bývania si berieme až viac než tretinu spotrebných úverov. Rekonštrukcia bytu či domu však nie je jediným dôvodom, pre ktorý siahame po spotrebných úveroch. Vyše pätina týchto úverov je určená na kúpu nového zariadenia do domácnosti a tretím najčastejšie udávaným dôvodom je podľa prieskumu kúpa alebo oprava automobilu.  

Rekonštrukcia príbytku ale nie je jediná investícia, kvôli ktorej musíme siahnuť na svoje úspory či požiadať o úver z banky. K takémuto kroku nás môže motivovať aj pokazená práčka, nefunkčný televízor alebo nábytok nespĺňajúci aktuálne dizajnérske trendy. Z barometra vyplynulo, že približne každá ôsma domácnosť má počas tohto roka v pláne zvýšiť svoje výdavky na kúpu bielej alebo čiernej techniky, nábytku, kobercov či iného bytového zariadenia.

Nákladnou záležitosťou pre väčšinu slovenských domácností je aj výmena starého auta za nové. Aj kvôli splneniu sna o novom štvorkolesovom tátošovi však musí väčšina z nás poctivo a dlhodobo sporiť alebo sa obrátiť na banku so žiadosťou o úver. Počas roka 2014 si plánuje urobiť radosť novým automobilom sedem percetn slovenských domácností.

Nájdu sa ale aj takí Slováci, ktorí sa tento rok plánujú pustiť do ešte väčšej investície, než je rekonštrukcia bývania či nové auto. Takouto „megainvestíciou“ je pre väčšinu z nás kúpa bytu alebo stavba rodinného domu či chaty. Z barometra vyplynulo, že zaobstarať si nové bývanie majú tento rok v pláne tri percetná slovenských domácností. Aj v tomto prípade nám však často úspory nestačia a bez úveru z banky sa nezaobídeme. Na Slovensku žije v súčasnosti vo vlastnom byte či dome, ale s úverom, približne každý desiaty Slovák.

Očakávania a plány slovenských domácností v roku 2014

Zlepšenie svojej finančnej situácie očakáva

16 % domácností

Schopnosť vytvárať úspory očakáva

37 % domácností

Rekonštruovať svoje bývanie plánuje

17 % domácností

Zvýšiť výdavky na kúpu bielej a čiernej techniky, nábytku, kobercov a pod. plánuje

13 % domácností

Kúpu auta má v pláne zrealizovať

7 % domácností

Kúpiť alebo postaviť dom, byt, chatu alebo chalupu plánuje

3 % domácností

Zdroj: Poštová banka na základe výsledkov Spotrebiteľský barometer I., 2014, ŠÚ SR

Zdroj: Poštová banka

Jedna odpoveď na “Každá šiesta domácnosť plánuje tento rok rekonštruovať svoje bývanie”

  1. Lenka píše:

    No, my by sme sa tento rok tiež radi konečne pustili do rekonštrukcie. Najskôr v lete. V našom prípade však pôjde hlavne o interiér. Trebárs do obývačky by to už nutne chcelo nejaký modernejší nábytok. Práve ten už pomaly vyberám teraz. Zrovna predvčerom som sa pozerala po novej sedačke a hrozne sa mi zapáčila jedna, ktorú majú tu https://www.signal-nabytok.sk/sk/rohove-sedacie-supravy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial