Stvrtok 19. júla. Meniny má Dušana

Každý desiaty dlžník skončil skončil v rukách inkasnej spoločnosti

Podľa prieskumu medzinárodnej skupiny EOS „Platobné zvyklosti v Európe“, až 40 percent zákazníkov na Slovensku nespláca svoje záväzky včas. V roku 2010 každý desiaty Slovák ignoroval niektorú zo svojich dlžôb tak dlho, až sa dostal do rúk niektorej zo špecializovaných inkasných spoločností.

Generálny riaditeľ inkasnej spoločnosti EOS KSI Slovensko a prezident Asociácie slovenských inkasných spoločností Michal Šoltes upozorňuje, že stále viac Slovákov nie je schopných splácať svoje záväzky. Kým platobná disciplína firiem sa vlani zlepšila, z peňaženiek ľudí kríza stále neodišla.

Len v roku 2010 prijali inkasné spoločnosti, ktorých predmetom činnosti je inkaso pohľadávky po splatnosti, do svojej správy cez 400 tisíc pohľadávok v objeme 176 mil. eur. Pri hrubom prepočte môžeme povedať, že svoje záväzky len v roku 2010 nesplácal načas približne každý desiaty dospelý Slovák.

Spoločnosť EOS KSI Slovensko v posledných piatich rokoch inkasovala spolu cez 880 tisíc prípadov pohľadávok občanov po splatnosti. Rebríček vedú pôžičky od nebankových subjektov – rýchle pôžičky s nevýhodnými podmienkami. Pokiaľ človek potrebuje peniaze, rýchla pôžička od nebankového subjektu mu príde ako rýchla a bezstarostná možnosť. Problémom je, že si často pritom ľudia nevedia prepočítať „(ne)výhodnosť“ takejto pôžičky. Po istom čase nie sú schopní zvládnuť buď výšku pravidelnej splátky, alebo dlhé obdobie splácania.

V akých prípadoch Slováci najčastejšie prestávajú platiť?

  1. Hotovostné pôžičky (od nebankových subjektov, ale aj bankové spotrebné úvery)
  2. Predaj tovaru na splátky – často neplánované, spontánne rozhodnutia priamo v prevádzke obchodu
  3. Faktúry za telekomunikačné služby (nepochopením produktu alebo neschopnosťou ustrážiť svoje telefonovanie – „nedisciplinovanosťou“ pri telefonovaní)
  4. Úvery na bývanie – najmä precenením svojich možností pri výške úveru (cene kupovanej nehnuteľnosti).

Zdroj: TS EOS. 

Jedna odpoveď na “Každý desiaty dlžník skončil skončil v rukách inkasnej spoločnosti”

  1. milan varga píše:

    prieskum a ľuboslav kačalka autor článku je neprofesionálny novinár a píše bludy, mal by rozmýšľať skôr než niečo sformuluje na internetový portál o dlhoch a dlžníkoch na slovensku, beriem to ako osobnú urážku ,ja som svoje dlhy neignoroval, stratil som zdroj príjmu pokrívajuci vý davky na úvery, a to nie je to isté, ako ignorácia konštruktívna priama cielená, 8 rokov o mňa nejavia záujem so skusenosťami na trhu práce u zamestnávateľov kde by som splatil svoje závazky a pritom do veci sú už zapletené aj súdy a sudníctvo polícia, prokuratura. Mafián som .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *