Nedeľa 29. marca. Meniny má Miroslav

Každý piaty dlžník si údajne požičiava pre niekoho iného

Až 20 % zadlžených osôb, ktoré majú problémy so splácaním svojich záväzkov, si na svoje meno požičali peniaze pre niekoho iného. 

Z údajov spoločnosti KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK), ktorá sa zameriava na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov, ďalej vyplýva, že najčastejšie si týmto spôsobom požičiavajú ženy a spravidla ide o sumy do 1 800 eur, požičané od nebankových inštitúcií.

„Najčastejším dôvodom, prečo si ľudia požičiavajú peniaze pre niekoho iného, je snaha pomôcť osobe s ktorou majú partnerský vzťah, deťom alebo kamarátom. Veľmi často sa však stretávame i s neznalosťou finančnej problematiky a prehnanou dôverou v človeka, ktorému chceli zadlžení ľudia pomôcť,” hovorí Markéta Fixová, tlačová hovorkyňa spoločnosti KRUK.

Nie je výnimkou, že človek, pre ktorého si jeho blízky peniaze požičal, zo vzťahu odíde a zanechá po sebe nesplatené záväzky, ktoré zostávajú na zadlženej osobe. Tá musí do budúcnosti počítať s obmedzeniami, ak si bude chcieť dohodnúť pôžičku či hypotéku pre svoje vlastné potreby. Ak svoj záväzok nebude schopná splácať, bude vedená v registri dlžníkov a vystavená riziku exekúcie.

Ako sa nedostať kvôli pôžičke do problémov?

Ak niekto, napriek všetkým rizikám, naozaj vážne uvažuje o možnosti vziať si pôžičku pre inú osobu, odborníci spoločnosti KRUK na dlhovú problematiku odporúčajú spísať zmluvu o odovzdaní peňazí osobe, pre ktorú sú prostriedky z úveru určené. V prípade nesplácania možno celý prípad riešiť prostredníctvom občianskoprávneho súdu a rozhodnutie o vrátení prevzatých peňazí možno vynútiť i v exekučnom konaní.

„Ak nás niekto požiada, či by sme si pre jeho potreby nevzali na svoje meno úver, najskôr by sme sa mali spýtať, prečo si daná osoba nemôže požičať sama. Typickým dôvodom je nesplácanie predchádzajúcich pôžičiek alebo nedostatočný príjem na pokrytie nového záväzku,” vysvetľuje Markéta Fixová, tlačová hovorkyňa spoločnosti KRUK.

Povinnosti k veriteľovi má vždy ten, kto si peniaze požičal. V prípade, že osoba, pre ktorú boli peniaze určené, úver nespláca, treba komunikovať s veriteľom, vysvetliť mu situáciu a spoločne hľadať riešenie, napríklad v podobe splátkového kalendára. Ďalej je nutné hovoriť s príjemcom peňazí z pôžičky, ktorý môže pristúpiť k pôžičke ako spoludlžník alebo si celý úver previesť so súhlasom veriteľa na seba.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *