Stvrtok 13. decembra. Meniny má Lucia

FOREX: Kde majú teraz všetci peniaze? V zlate, CHF a JPY

AUDUSD dosiahol nové maximá a na týchto úrovniach okolo 1,1070 sa obchoduje aj vo chvíli, keď píšem tento text. Dáta dopadli nad očakávania nielen na kvartálnej báze, ale dokonca aj na ročnej a priblížili sa tak hornej hranici pásma stanoveného centrálnou bankou.

To pochopiteľne otvára možnosť ďalšieho rastu úrokových sadzieb.

Ak si spomínate, členovia austrálskej centrálnej banky v minulosti prezentovali stanovisko, že ďalšie kroky vykonávajú na základe údajov, ktoré boli zverejnené dnes v noci. Aj keď silný AUD k inflácii prispieva, dnes ráno trhom prebehli neoverené správy, že na intervenciu by dôjsť nemalo. Vzhľadom na to, že zníženie sadzieb nie je na programe dňa, trhy budú sledovať novembrové zasadnutie austrálskej centrálnej banky. Ak by malo dôjsť k zvýšeniu sadzieb, potom práve na ňom.

Inak AUD neprofitoval len z pokračujúceho oslabovania USD, ďalší významný pohyb bol na USDJPY, ktorý je teraz na míle vzdialený extrémnej hodnote 76,25, kde bol pri marcovom zemetrasení v Japonsku. Politická neistota v USA naďalej pokračuje, dnešné hlasovanie bolo presunuté na zajtrajšok. Čas do konečného termínu 2. augusta sa tak výrazne kráti.

V pokračujúcej neistote sa pochopiteľne darilo zlatu, ktoré dosiahlo ďalšie maximum a z rôznych strán sa ozývajú hlasy žiadajúce návrat zlatého štandardu. Nemôžem než súhlasiť …

Kde majú teraz všetci peniaze? V zlate, CHF a JPY … ďalším bezpečným prístavom je ešte CNY, hoci o ňom toho veľa nepočujete …

Inak cez noc sa dianie sústredilo na politické dianie v USA a hoci debata ohľadom posunutia dlhového stropu zatiaľ stojí na mieste, zaberá väčšinu novinových titulkov. Ľudia by však mali sústrediť na eurozónu, kde síce minulý týždeň prešiel záchranný balík, ale je potrebné ho ešte ratifikovať na úrovni jednotlivých vlád atď atď …

Počas dňa nás čaká CHF Kof index, americké objednávky tovaru dlhodobej spotreby a večer rozhodnutie RBNZ o sadzbách. Posledný údaj nie je bez zaujímavosti, pretože minulú noc sa NZD vyšplhal k výšinám a minulú noc sa objavil ťažko uveriteľný titulok, že NZD sa stáva bezpečným prístavom … Neviem, ako slušne vyjadriť moje prekvapenie nad takou blbosťou…. ….

Na hlavných pároch sa teraz ťažko obchoduje, ale tu je aspoň pár postrehov:

EURUSD: na strane USD je stále tendencia k oslabovaniu, ale nad úrovňou 1,4550 je umiestnené množstvo stoploss, takže môžeme vidieť falošný prieraz nad 1,4570 predtým, než sa dostaneme opäť nižšie. Na opačnej strane je podpora na 1,4430, s pár stoploss nižšie a potom podpora na 1,4360 / 80.

GBPUSD: vyzerá stále jasne (hlavnú úlohu hrá USD) a 1.6470 je stále v hre. Na spodnej strane vyzerá zaujímavo 1,6330 (stoploss) a podpora je potom okolo 1,6270 / 80.

USDJPY: môj postoj k JPY poznáte, takže zatiaľ vyzerá 78,30 / 80 ako strop.

AUDUSD: Úvodná konsolidácia by mala testovať 1.0980, ale zatiaľ nie je žiadny protipohyb, žiadny ústup … Na spodnej strane sledujte (nielen dnes) 1,0830 / 1,0780.

USDCAD: vyzerá trochu lepšie pre nákup okolo 0.9390/80, ale smerom nahor bude priestor pravdepodobne obmedzený na 0.9470.

EURGBP: V pasce! To je všetko … Sledujte 0,8775 a 0,8850, ale druhá hodnota je dnes nepravdepodobná …

EURJPY: nevydarený pokus z minulého týždňa o prekonanie hladiny 114 zvyšuje riziko poklesu a rally na 113,30 / 50 môže byť falošná s návratom v ďalších dňoch na 111,60 alebo nižšie.

Zdroj: Ken Veksler, Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *