Pondelok 30. marca. Meniny má Vieroslava

KDH navrhuje dostupnejšie byty pre učiteľov

Bývanie Peter Apolen 31.08.2015 | 09:45 0 Komentárov

Poslanci za KDH navrhli dotovať byty pre učiteľov. Prostredníctvom Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) by mali obce dostať podporu na výstavbu nájomných bytov určených pre učiteľov. Obce by tak podľa nich dokázali pritiahnuť nových učiteľov.

Autormi návrhu sú Pavol Abrhan a Martin Fronc. Zmenu chcú presadiť cez novelu zákona o ŠFRB, ktorú predložili na septembrovú schôdzu parlamentu. Mala by tak podľa nich vzrásť atraktivita povolania pedagógov a ich sociálne možnosti.

Poslanci navrhujú rozšíriť okruh osôb, ktoré môžu požiadať fond na podporu bývania o pôžičku na kúpu bytu s dlhšou lehotou splácania a výhodnejším úrokom. Dostupnejšie bývanie by malo podľa nich suplovať „pomalú tendenciu nárastu platov učiteľov“.  Možnosť zvýhodnenej pôžičky na bývanie by tak bola sociálnym benefitom pre túto cieľovú skupinu.

„Aby učiteľské povolania neboli len poslednou voľbou mladých ľudí pri ich rozhodovaní sa o svojej budúcnosti. Je potrebné poskytnúť týmto učiteľom aj možnosť jednoduchšieho alebo inak povedané výhodnejšieho úveru na kúpu bytu,“ zdôvodňujú svoj zámer poslanci.

Obce by tak vedeli pritiahnuť do svojich škôl kvalitnejších učiteľov. „Predkladaný návrh zákona zvýši sociálny status učiteľov i atraktivitu tohto povolania, a tak v konečnom dôsledku pomôže k lepšiemu a kvalitnejšiemu vzdelávaniu detí a mladých ľudí,“ domnievajú sa autori návrhu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *