Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Keď trend určujú krajiny..

Prvý obchodný deň predposledného mesiaca roka na Slovensko priniesol deň pracovného pokoja – Sviatok všetkých svätých. Európske akciové trhy však odpočívať nechceli a vstúpili do nového mesiaca v pozitívnom duchu.

Približne jednopercentné zisky zo začiatku obchodovania, sa však z trhu postupne vyparili. Chýbajúce makrodáta nahradili správy o ďalšom úvere pre Rumunsko od EU a MMF. Celkový objem úveru by mal dosiahnuť 20 mld. EUR. Prvú časť vo výške 1.2 mld. EUR môže Rumunsko získať po dohodnutí podmienok čerpania úveru, najskôr však koncom februára 2011, a to po zverejnení štátneho rozpočtu.

Z Írska na trh dorazili správy o zvýšení výnosov štátnych dlhopisov, ktoré sa dostali na rekordne vysokú úroveň. Výnosy 10-ročných bondov sa zvýšili o 19 bázických bodov, na úroveň 7.21 %-a. Pre krajinu to neveští nič dobré, nakoľko takéto zvýšenie výnosov znamená nákladnejšie získavanie potrebných financií a väčšiu záťaž pre dosiahnutie rozpočtových cieľov v budúcnosti. Investorov zneistilo aj vyjadrenie Anglickej Národnej Banky, ktorá pravdepodobne pristúpi k ďalšiemu odkupovaniu vládnych dlhopisov. Za účelom podpory ekonomiky ostrovného štátu Bank of England počíta s kúpou vládnych dlhopisov za cca. 50 mld. GBP.

Paneurópsky index Euro Stoxx 600 po nádejnom začiatku uzavrel „len" mierne nad nulou, pripísal si 0.17 % na úroveň 266.40 bodu. Vlnám poklesov, ktoré trhy celý deň skúšali najviac odolávali priemyselný sektor (+0.78 %) a sektor materiálov (+0.72 %). Európske indexy pondelňajšiu seansu uzavreli taktiež nad nulou. Najvýraznejší rast z hlavných európskych benchmarkov, na úrovni 0.34 % zaznamenal ostrovný index FTSE 100, pričom sa najviac darilo sektoru materiálov so ziskom +0.90 %. V rade nasledoval francúzsky CAC 40, ktorý si pripísal miernejších +0.20 % na čele so sektorom materiálov (+1.26 %). Nemecký DAX sa piatkového rastu taktiež nevzdal, pripísal si však najmenej, a to nepatrných +0.05 %. Tu pre zmenu viedol sektor necyklickej spotreby (+1.16 %), na čele s najznámejšou obchodnou skupinou typu Cash & Carry v našich končinách, Metro (+2.10 %).

Euro podobne ako v závere minulého týždňa oslabilo. Voči Doláru si naša spoločná mena odpísala -0.43 % a dostala sa tak na úroveň 1.3886 EUR/USD.

V USA dnes odznelo niekoľko makrodát, v podobe výdajov v stavebníctve, ktoré v septembri na mesačnej báze vzrástli o 0.5 %, pričom augustová pozitívna zmena o +0.4 % bola revidovaná na pokles o -0.2 %. Trh očakával pokles o tú istú hodnotu, čiže o -0.5 %. Zverejnil sa aj Index aktivity v spracovateľskom sektore podľa ISM, ktorý v októbri vzrástol na svoje 5-mesačné maximum, a to na 56.9 bodu zo septembrových 54.4 bodu, pričom trhový konsenzus bol na úrovni 54.0 bodu. Polaritou skôr záporný charakter nadobudli osobné príjmy (Personal Income), ktoré za september, zaznamenali pokles o 0.1 %, oproti revidovanému rastu 0.4 % (0.5 % pred revidovaním) z augusta. Analytici očakávali rast o 0.2 %. Podobne pod konsenzom dopadli aj osobné výdaje (Personal Spending), ktoré vzrástli o 0.2 %, v porovnaní s revidovaným rastom 0.5 % (0.4 % pred revidovaním) z augusta, pričom sa očakával silnejší rast o 0.4 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň zmiešane: Dow Jones +0.06 % a S&P 500 +0.09 % mierne nad nulou, Nasdaq si odpísal -0.10 %.

Zdroj: Zoltán Csiba, analytik Capital Markets, o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *