Utorok 22. január. Meniny má Zora

Kedy sa česká koruna vráti na prirodzenú úroveň

Čas umelo oslabenej českej koruny sa kráti. Pôvodne navrhovaný termín – leto 2017, sa však pravdepodobne bude posúvať.

Česká národná banka stojí pred náročnou úlohou uvoľniť domácu menu po rokoch umelého oslabovania a zároveň nevystaviť domácu ekonomiku jednorazovému negatívnemu šoku. Povodne banka hovorila o termíne – leto budúceho roka, aktuálne to vyzerá, že to bude ešte neskôr.

Silnejšia koruna pomôže domácim pri nákupe v zahraničí, či už na dovolenkových cestách, alebo pri nákupe cez internet. Rovnako tak zlacní tovary z dovozu z eurových destinácií. Na druhej strane jednorazovo zdraží český export na zahraničné trhy.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok najnovšie vidí ako vhodný termín na uvoľnenie kurzu koruny až obdobie „po prázdninách“. „Čas na ukončenie devízových intervencií by mohol nastať v druhej polovici roka 2017. Nezdá sa mi, že počas prázdnin by sme chceli robiť takéto akcie,“ povedal J. Rusnok minulý týždeň v Ostrave.

Analytici predpokladajú, že kurz koruny k euru sa po ukončení intervencií vráti z dnešných 27 korún k úrovni pred ich spustením v novembri 2013, teda okolo 25,50 Kč za euro. Predtým však boli aj obdobia, keď sa koruna blížila k úrovni 23 za euro.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *