Pondelok 21. január. Meniny má Vincent

Kedy sa oplatí investícia do nehnuteľnosti

Bývanie 06.07.2016 | 14:28 0 Komentárov

Množstvo mladých ľudí v súčasnosti rieši dilemu, či ostať v prenájme alebo sa zadĺžiť banke kúpou nehnuteľnosti cez hypotéku. Dá sa vnímať kúpa vlastného domu ako investícia? Kedy sa pre takúto možnosť rozhodnúť?

Existujú rôzne kategórie ľudí, ktorých zaujíma problematika investovania do nehnuteľností a tiež rôzne možnosti investovania do nehnuteľností. Tou prvou a najrozšírenejšou sú bežní ľudia, rodiny s deťmi, ktorí plánujú kúpu vlastného domu alebo bytu.

Druhú skupinu tvoria tzv. investiční profesionáli, ktorí striehnu na nehnuteľnosti predávané pod cenu a pri neskoršom zhodnotení alebo zvýšení cien nehnuteľností na trhu ju predajú so ziskom. Treťou kategóriou sú ľudia, ktorí chcú na byte či dome “zarábať” vo forme prenájmu.

Bývať vo vlastnom, či v podnájme?

V porovnaní podnájom a hypotéka na kúpu nehnuteľnosti je odpoveď jednoduchá. Pokiaľ sú náklady na mesačné splátky hypotéky menšie alebo rovnako veľké ako poplatky za prenájom, vyberte si hypotéku. Pri kúpe bytu alebo domu sú vaše peniaze zhodnocované a investované do vlastného majetku. Kúpa vlastnej nehnuteľnosti sa často vníma aj ako dôchodkové zabezpečenie – ak klient v postproduktívnom veku svoj dom predá.

Poradcovia však klientom odporúčajú nekupovať neuvážene a dôkladne zvážiť, aký typ nehnuteľnosti je pre konkrétnu situáciu ideálny. Bežná rodina s deťmi by nemala investovať do veľkometrážneho bytu alebo rozmerného domu, kde sa náklady na prevádzku neúmerne zvyšujú. Platí, že u menších nehnuteľností je vyššia šanca na zvyšovanie ich hodnoty v budúcnosti.

Pokiaľ chce rodina pri kúpe nehnuteľnosti ušetriť, mala by si kúpiť byt s počtom izieb presne podľa potrieb. Šetriť sa dá aj pri kúpe domu – katalógové rodinné domy sú spravidla lacnejšie, najmä čo sa týka ceny za projekt. Ich jedinou nevýhodou sú minimálne možnosti prispôsobenia dispozície objektu.

Na hypotéku sa treba dlhšie pripravovať

Množstvo ľudí má z hypoték strach. Pri dôkladnej príprave, informovaní sa o možnostiach a vyjednávaní s bankami však môže ísť o výhodný spôsob, ako začať budovať svoj budúci majetok. Ešte pred tým, ako sa zaviažete konkrétnej banke, sa odporúča, aby ste mali istú čiastku našetrenú – napríklad zo stavebného sporenia.

Je to výhodné najmä z dvoch dôvodov. Prvým je, že sa zvýši vaša bonita, vďaka čomu vám banka môže poskytnúť menší úrok. Tým druhým je fakt, že nebudete nútení žiadať o stopercentný úver (v dnešnej dobe ho banky aj tak poskytujú veľmi výnimočne). Pokiaľ budete nehnuteľnosť sčasti financovať z vlastných prostriedkov, výška vášho úveru bude nižšia. Logicky sa tým nielen znížia mesačné splátky za hypotéku, ale zvýši sa tiež pravdepodobnosť, že budete schopní hypotéku splatiť skôr.

Vo všeobecnosti platí, že investícia do nehnuteľnosti sa oplatí vtedy, pokiaľ sa pre ňu rozhodnete uvážene. Na jednej strane môže ísť o šetrenie mesačných nákladov za predražený nájom. Pokiaľ si kúpite byt, ktorý chcete prenajímať, získate ďalší príjem – takéto riešenie je vhodné aj vtedy, pokiaľ si nehnuteľnosť kúpite na hypotéku. Mesačné splátky za prenájom vám pokryjú náklady na splácanie úveru a vy po jeho splatení získate vlastnú nehnuteľnosť, ktorú môžete neskôr zhodnotiť jej predajom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *