Streda 19. decembra. Meniny má Judita

Klub ekonomických analytikov: Euroval je potrebné navýšiť

Až 81% členovk Klubu ekonomických analytikov je za navýšenie eurovalu. Len 10% si myslí, že bankrot Grécka nespôsobí krach eurozóny.

"Podobne ako pri diskusiách o výhodnosti/nevýhodnosti eura1, motiváciou bolo obohatiť pomerne „čierno-biele“ vyhranenú verejnú diskusiu," vysvetľuje predseda KEA a šéf IFP pri MF SR Ján Tóth.

Podľa výsledkov prieskumu si si takmer nikto nemyslí (5%), že prípadné nehlasovanie za navýšenie eurovalu Slovenskom by v konečnom dôsledku znamenalo aj pád eura.

V prípade ďalších položených otázok už nevládla medzi analytikmi tak výrazná zhoda.

  • 62% analytikov bolo za pomoc systémovo dôležitým bankám z EFSF.
  • Len tesná väčšia (53%) si myslí, že krach Grécka by mal skôr menší dopad ako pád Lehman Brothers.
  • 58% analytikov si myslí, že hlasovanie za EFSF nie je porovnateľne dôležité hospodárske rozhodnutie v porovnaní s inými veľkými reformami.
  • K názoru, že EFSF by mala pomáhať aj krajinám, nie len bankám (alternatíva, pomoc krajinám riešiť len cez existujúce MMF), sa priklonilo 64% analytikov.

Klub ekonomických analytikov (KEA) je občianskym združením, má 33 členov a pozostáva z ekonomických analytikov ako sú komerčné banky, mimovládne výskumné inštitúcie, Slovenska akadémia vied, ministerstvá, konzultačné firmy a univerzity. Prieskumu sa zúčastnilo 21 členov v čase od 27. 9. do 3. 10.

Zdroj: Klub ekonomických analytikov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *