Utorok 10. decembra. Meniny má Radúz

Klúčové makroekonomické udalosti

Európa: Spotrebiteľské ceny v eurozóne počas mája medzimesačne klesli o 0,1%. Medziročná inflácia sa tak opäť vrátila z aprílových 0,7% v máji na 0,5%. Jadrová inflácia medzičasom klesla z aprílových 1,0% v máji na 0,7%.

Nemecký júnový index ZEW ukázal, že investori a ostatní účastníci trhu pocítili slušné zlepšenie súčasnej situácie nemeckej ekonomiky (index očakávaní stúpol na 67,7 bodu oproti predošlým 65,1), no priestor pre ďalšie zlepšenie sa tak zužuje. Index očakávaní klesol z predošlých 33,1 bodu na 29,8.

USA: Priemyselná produkcia v USA počas mája stúpla v sezónne očistenej miere o 0,6% m/m, pričom predošlý reportovaný pokles bol revidovaný z –0,6% m/m na –0,3% m/m. Aktivita v priemysle tak prekonala očakávania pozorovateľov trhu. Zároveň počas mája stúplo aj využitie výrobných kapacít z predošlých 78,9% na 79,1% a sleduje tak svoj dlhodobo rastúci trend. Začatá výstavba aj povolenia na výstavbu ale počas mája zaznamenali korekciu predošlého silného rastu. Po medzimesačnom raste v sezónnej miere o 13,2% a 8,0% zaznamenali pokles 6,5%, resp. 6,4%. Inflácia v USA stúpla v máji na 2,1% r/r oproti predošlým 2,0% r/r v apríli, keď medzimesačne spotrebiteľské ceny v máji vzrástli o 0,4%, dvojnásobne oproti očakávaniam.  

Kľúčové očakávané udalosti

Európa: Nálada medzi nákupnými manažérmi v eurozóne podľa predbežných údajov v júni mierne skĺzla. Kompozitný index klesol z predošlých 53,5 bodu na 52,8. Hodnotenie kleslo tak v sektore služieb (52,8 v júni oproti 53,2 v máji) ako aj v sektore spracovateľskej výroby (51,9 bodu v júni oproti 52,2 v máji). Indexy sa však stále nachádzajú nad úrovňou 50, čo napovedá pokračovanie miernej expanzie aktivity podnikov. Neskôr v tomto týždni budú zverejnené ešte výsledky júnových prieskumov ekonomickej dôvery, ktoré zrejme rovnako ako PMI nenaplnia očakávania trhu a dôjde k miernej korekcii. Rusko-Ukrajinský spor stále vyvoláva napätie medzi podnikmi, ktoré sa odzrkadľuje v obavách o budúcu produkciu. 

USA: V USA bude aktuálny týždeň pomerne bohatý na zverejnenia ekonomických dát. Začiatok týždňa prinesie predbežné zverejnenie PMI indikátora v sektore spracovateľskej výroby. Ten by sa mal držať blízko predošlej úrovne. Rovnako tak aj PMI index v sektore služieb, ktorý bude zverejnený neskôr v priebehu týždňa. Predaj domov, tak nových ako aj existujúcich, by mohol nadviazať na predošlý rast zhruba do dvoch percent. Dôvera domácnosti by sa takisto mohla zlepšiť.

Osobný príjem domácnosti v máji zrejme vzrástol (odhad:0,4% m/m oproti predošlým 0,3% m/m), spolu s ním aj osobné výdavky (odhad: 0,4% m/m oproti predošlým –0,1%). Zverejnený bude aj tretí, spresnený odhad HDP za 1Q14. Očakáva sa ďalšie revízia smerom nadol, kvôli nižším zdravotným výdavkom a nižšiemu príspevku čistého exportu.

Andrej Arady, makroekonóm VÚB banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *