Piatok 15. novembra. Meniny má Leopold

Koaličné strany sa dohodli na obsahu predvolebných balíčkov

Makroekonomika 07.05.2019 | 13:24 0 Komentárov

„Nachádzame sa v rozumnom kompromise,“ povedal predseda vlády Peter Pellegrini po koaličnom rokovaní o novom balíčku predvolebných opatrení. Návrhy by podľa neho mali udržať verejné financie „vybalansované“.

Zástupcovia koaličných strán sa v pondelok stretli, aby si odsúhlasili návrh predvolebných balíčkov. Ide napríklad o zníženie dane z príjmu pre právnické osoby, či zvýšenie rodičovského príspevku.

Smer-SD napríklad navrhuje výrazné zvýšenie rodičovského príspevku,  zvýšenie niektorých nezdaniteľných položiek, či zvýšenie „superodpočtu“ pre firmy na vedu a výskum. SNS požaduje zníženie dane z príjmu pre podniky s obratom do 100 tisíc eur na 15 percent. Ďalej by to malo podľa strany byť zníženie DPH na niektoré potraviny, či zrušenie koncesionárskych poplatkov pre seniorov. Most-Híd navrhuje zníženie odvodov do Sociálnej poisťovne a zvýšenie nezdaniteľného daňového základu.

Premiér konkrétny dopad na štátny rozpočet nespresnil. Výsledná suma by však podľa neho mala byť pre rozpočet na budúci rok zvládnuteľná. Prioritou pre Slovensko je totiž minimálne udržanie vyrovnaného rozpočtu, a opätovné neprekročenie sankčných pásiem dlhovej brzdy.

Opatrenia majú byť v legislatívnej podobe predložené na júnovú schôdzu Národnej rady SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *