Sobota 04. júla. Meniny má Prokop

Kolísanie cien ropy za normálne, tvrdí Saudská Arábia

Saudskoarabský minister ropného priemyslu Ali an-Naimí obhajuje nemenný postoj krajiny pri objeme ťažby ropy. Tá neznižuje svoje dodávky na svetový trh, čím stláča ceny ropy nadol. Minister komentoval aktuálny pokles ceny ako dočasný a normálny. 

Povedal, že je optimistom a verí, že globálna ekonomika sa vráti k zdravému rastu. Pre Saudi Press Agency (SPA) uviedol, že súčasný pokles cien na ropnom trhu považuje len za dočasný. Predpovedal tiež, že rast ekonomík začne naberať tempo najmä v rozvíjajúcich sa štátoch, a to povedie k oživeniu dopytu po energiách.

Cena ropy klesla v poslednom polroku na takmer polovicu svojej hodnoty. Kým v júni sa barel ropy Brent predával za viac ako sto dolárov v súčasnosti je to pod 60 dolármi.

Za poklesom je pomalší rast dopytu ako doteraz, ktorý spôsobilo ochladenie svetového ekonomického rastu. Dochádza k nemu najmú v Číne. Na druhej strene ponuka čierneho zlata neklesá. USA sú v spotrebe ropy sebestačné a arabské krajiny bojujú medzi sebou o trhový podiel, takže neznižujú ťažbu, ako zvyčajne.

Saudskoarabský minister povedal, že nevidí dôvod, prečo by Saudská Arábia mala zmeniť svoje odmietavé stanovisko k návrhom na zníženie produkcie čierneho zlata, aby tak podporila rast jeho cien.

Zdroj: DPA, TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *