Streda 05. augusta. Meniny má Hortenzia

Koľko by chceli Slováci zarábať

Ostatné správy 08.04.2019 | 16:22 0 Komentárov

Slovákom chýba do ideálneho platu sto a viac eur. Vyplynulo to z prieskumu Poštovej banky.

„Z prieskumu Poštovej banky vyplýva, že by sme chceli zarábať v priemere aspoň o sto eur viac ako je priemerná mesačná mzda za rok 2018. Ideálny príjem Slovákov je 1129 eur. Pritom predstava o plate, ktorý by priniesol pocit spokojnosti, je u mužov o 200 eur vyššia ako u žien,“ dodáva hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

„Predstavy o ideálnom príjme sa líšia aj regionálne. Košičanom a obyvateľom Banskobystrického kraja by sa v priemere uspokojili aj so mzdou do 1 000 eur, všetci ostatní by chceli zarábať viac. Medzi najnáročnejších, v tomto smere, patria Bratislavčania. K spokojnému životu potrebujú niečo cez 1 300 eur. Obyvateľom Trnavského kraja by stačilo  zarábať aj o stovku menej ,“ uvádza L. Žáčková.

Najvyššie finančné predstavy o odmene za svoju prácu majú Slováci v produktívnom veku, 36 – 45 rokov (1 200 eur). Platové požiadavky s pribúdajúcim vekom a pravdepodobne aj so znižujúcim sa úverovým zaťažením, postupne klesajú.  Ľuďom od 56 rokov stačí zárobok pod tisíc eur.

„Priemerná nominálna mzda za celý minulý rok prekročila tisíc eurovú hranicu, nominálne vzrástla až o 6,2 percenta a predstavovala 1 013 eur. Podpisoval sa pod to hlavne priaznivý ekonomický vývoj v minulom roku, ktorý bol najciteľnejší počas prvých troch kvartálov. Firmy museli ponúkať lepšie platové ohodnotenie, pokiaľ chceli získať kvalifikovaných pracovníkov,“ vysvetľuje analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Priemerná mzda nám síce narástla, ale plat nad tisíc eur má iba 39 percent Slovákov. Väčšina, 61 percent ekonomicky aktívneho obyvateľstva, dostáva výplatu s trojmiestnou sumou.  Navyše, Slovensko je v rámci EÚ stále na chvoste. Menej v priemere zarábajú už len v šiestich krajinách (Poľsko, Lotyšsko, Maďarsko, Litva, Rumunsko, Bulharsko).

Nech už zarábame koľkokoľvek, väčšine z nás chýba pár stovák do ideálneho príjmu, do uspokojenia svojich potrieb, či na úhradu nečakaných výdavkov. Či už je to nový elektrospotrebič, ktorý nám ušetrí čas, energiu a v konečnom dôsledku aj peniaze alebo  nepredvídateľné náklady na opravu auta, nedoplatky, študijné výdavky detí a podobne.

Niekedy ide o naozaj o nevyhnutný výdavok. Vtedy človek siaha po úveroch, či pôžičkách. Vo všeobecne však platí, že zadlženie by nemalo byť trvalým zdrojom sanovania nerovnováhy v osobnom rozpočte. Ide totiž o nesprávne nastavené výdavky, ktoré spôsobujú problém, a ktoré by sa mali v prípade finančných problémov prispôsobiť ako prvé.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *