Nedeľa 07. júna. Meniny má Róbert

Koľko nás stojí priemerná dovolenka

Aj keď to niekedy pri pohľade z okna tak nevyzerá, leto je v plnom prúde. Spôsobov, ako stráviť letnú dovolenku je nespočetné množstvo, od návštevy prímorských letovísk cez wellness pobyty až po aktívnu turistiku na horách. Miesto našej letnej dovolenky však závisí nielen od našich preferencií ale aj od finančných možností. Tu je niekoľko zistení vychádzajúcich zo štatistík dovolenkového správania, ktoré vydal Štatistický úrad SR.

Dovolenka v zahraničí nás zvyčajne vyjde drahšie ako doma na Slovensku. Hrúbke svojej peňaženky musíme prispôsobiť aj spôsob dopravy, ubytovanie či „vreckové“, ktoré si so sebou vezmeme. Koľko sme teda vlani v priemere zaplatili za dovolenku doma či v zahraničí a koľko sme minuli za ubytovanie, stravu alebo dopravu? Pri hľadaní odpovedí sme vychádzali z údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) a Štatistického úradu EÚ (Eurostat).

Slováci vlani uskutočnili celkovo 5,7 milióna dovolenkových ciest, z ktorých sa až dve tretiny zrealizovali v rámci našej krajiny a len zvyšná tretina smerovala do zahraničia. Dovolenkovou cestou sa pritom rozumie dovolenka, rekreácia, návšteva príbuzných, ale aj pobyt na chate. Našinci obľubujú nielen dlhodobé dovolenky (minimálne 4 noci), ale aj takzvané predlžené víkendy (krátkodobá dovolenka maximálne na 3 noci). Dlhodobá dovolenka na Slovensku vlani trvala v priemere sedem až osem nocí a v zahraničí o niečo dlhšie – osem až deväť nocí.

Priemerné výdavky na dlhodobú dovolenkovú cestu na Slovensku na 1 osobu

v EUR

v %

Celkové výdavky, z toho:

207

100%

  doprava

22

11%

  reštaurácie a kaviarne

44

21%

  ubytovanie

75

36%

  ostatné výdavky

66

32%

Zdroj: analytický tím Poštovej banky podľa ŠÚ SR, Eurostat, rok 2013

Pozn.: dovolenková cesta = dovolenka, rekreácia, návšteva príbuzných, pobyt na chate, kultúrne či športové podujatia atď., dlhodobá dovolenka = minimálne 4 noci

Dovolenka na Slovensku nás vlani vyšla v priemere 207 eur na osobu. Najväčšia časť, až 36 % z týchto výdavkov, pritom smerovala na ubytovanie. Za „dočasnú strechu nad hlavou“ sme vlani zaplatili priemerne 75 eur na osobu. Naším druhým najväčším nákladom na dovolenke boli ostatné výdavky, teda lístky na rôzne kultúrne či športové podujatia, výdavky na zábavu, fakultatívne výlety či suveníry. V priemere sme za ne zaplatili 66 EUR na osobu, teda tretinu dovolenkových výdavkov. 

V reštauráciách, kaviarňach či na diskotékach jeden dovolenkujúci Slovák minul v priemere 44 eur, teda zhruba pätinu z dovolenkového rozpočtu. Slovensko je malá krajina, a preto na domáce dovolenky chodíme najčastejšie autom. Na dopravu si tak musíme v rámci nášho rodinného rozpočtu vyčleniť najmenšiu sumu peňazí, ktorá vlani predstavovala len menej ako desatinu z celkových výdavkov na dovolenku, teda v priemere 22 eur na osobu.

Načerpať nové sily nám často pomôže aj pár dní voľna strávených niekde v prírode. A nemusíme kvôli tomu ani „vybieliť“ rodinný účet. Predlžený víkend strávený v našej domovine vyšiel jedného Slováka vlani v priemere na 85 eur. 

Priemerné výdavky na dlhodobú dovolenkovú cestu v zahraničí na 1 osobu

v eurách

v %

Celkové výdavky, z toho:

571

100%

  doprava

149

26%

  reštaurácie a kaviarne

83

15%

  ubytovanie

206

36%

  ostatné výdavky

133

23%

Zdroj: analytický tím Poštovej banky podľa ŠÚ SR, Eurostat, rok 2013

Pozn.: dovolenková cesta = dovolenka, rekreácia, návšteva príbuzných, pobyt na chate, kultúrne či športové podujatia atď., dlhodobá dovolenka = minimálne 4 noci

Dovolenka v zahraničí je takmer 2,8 – krát drahšia ako dovolenka na Slovensku. Ak sme totiž vlani vycestovali na dovolenku za naše hranice, v priemere sme za ňu zaplatili 571 eur na osobu. Aj v prípade zahraničnej dovolenky najviac peňazí vynakladáme na ubytovanie, ktoré nás vlani vyšlo v priemere na 206 eur na osobu a tvorilo 36 percent z celkových výdavkov na dovolenku. Zahraničná dovolenka sa často ráta v stovkách alebo dokonca v tisíckach precestovaných kilometrov. Úmerne tomu rastú aj náklady na dopravu, za ktorú jeden Slovák minulý rok zaplatil v priemere 149 eur a predstavovali tak viac než štvrtinu dovolenkových výdavkov.

Na ostatné výdavky, teda za už spomínané výlety či suveníry, v priemere v zahraničí míňame 133 eur na osobu. V reštauráciách, kaviarňach či plážových baroch vlani dovolenkujúci Slovák nechal priemerne 83 eur a vyčlenil si tak na tento účel cca 15 percent zo svojho dovolenkového rozpočtu.

Víkend strávený pri najbližšom „slovenskom“ mori v Chorvátsku či romantické prechádzky ulicami Paríža? Aj takto môže vyzerať krátkodobá dovolenka v zahraničí, na ktorú sme si museli vlani pripraviť v priemere 178 eur na osobu.

Jana Glasová, analytička Poštovej banky

Jedna odpoveď na “Koľko nás stojí priemerná dovolenka”

  1. Marry píše:

    Keď si človek spočíta naozaj všetko, tak zistí, že aj víkend príde na veľa peňazí. Človek si ale musí čas od času oddýchnuť a ísť sa niekam pozrieť. My sme boli letos hneď po Vianociach v Maďarsku. Našli sme si termálne jazero hevíz na https://www.ensanahotels.com/sk/liecebne-kupelne-hotely/destinacie/madarsko/heviz a krásne sme si oddýchli.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *