Piatok 25. septembra. Meniny má Vladislav

Koľko stratila na koronakríze vaša obec

Dane 14.08.2020 | 10:57 0 Komentárov

Ministerstvo financií SR zverejnilo na svojom facebookovom profile informácie o tom, o koľko peňazí prišli jednotlivé mesta a obce v súvislosti s koronakrízou.

Obce na na facebooku ministerstva financií zverejnené abecedne.

Najnižšie nominálne výpadky z podielových daní majú, prirodzene, malé obce. Im však aj výpadok tisíc eur môže skomplikovať situáciu. Ide napríklad o obce Babinec -771€, Haluzice -1088€,  Nový Svet -1102€, a mnoho ďalších.

Naopak, najvyššie výpadky  majú veľké mestá, pri ktorých sa bavíme o miliónoch. Napríklad Bratislave skresala koronakríza prijem z dane fyzických osôb o 9 308 872 €, Košiciam o 5 345 256 €, Nitre o 1 834 157 € a napríklad Banskej Bystrici o 1 874 305 €.

Ak spočítame výpadok dane z príjmov fyzických osôb pre všetky mestá a obce, ide o sumu 121,5 mil. eur..

„Ministerstvo financií si plne uvedomuje negatívne vplyvy nižšieho výberu daní na mestá a obce. Netreba však zabúdať ani na výpadok príjmov pre štát. Kým mestá, obce a VÚC stratili spolu približne 170 miliónov eur, štát má prognózovaný výpadok príjmov vo výške presahujúcej 1,4 miliardy eur,“ povedal štátny tajomník ministerstva financií Ľuboš Jančík.

Ministerstvo financií SR pripravilo pre mestá a obce pomoc vo forme bezúročných pôžičiek, ktoré sa v budúcnosti môžu premeniť na granty, ak sa príslušné subjekty samosprávy zapoja do plánovanej reformy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial