Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Komentár týždňa: Fandíme Euru!!!

Zo začiatku týždňa doznievala dlhodobá neistota panujúca na akciových trhoch. Situáciu investorov, ktorí stále pociťovali vplyv piatkových (4.6.) vyjadrení maďarskej vlády o možnom nasledovaní Grécka po dlhovej ceste, neuľahčila ani agentúra Fitch, ktorá upozornila vládu Veľkej Británie na potrebu zrýchlenia tempa aplikácie rozpočtových škrtov, týkajúcich sa jej fiškálnej politiky.

Prvé pozitívne signály na trhy dorazili v stredu, keď správy z Číny potvrdili medziročný rast exportu krajiny o takmer 50 percent. K eliminácii nervozity taktiež prispela béžová kniha FED-u, podľa ktorej americká ekonomika v apríli a máji posilnila vo všetkých jej dvanástich federálnych oblastiach. Zasadnutie Európskej Centrálnej Banky z druhej polovice týždňa prinieslo podľa očakávaní nezmenenú úrokovú sadzbu na úrovni jedného percenta a vyjadrenia Jean-Claude Tricheta o nepresvedčivom budúcom raste ekonomiky eurozóny. Výroky prezidenta ECB neprospeli spoločnej mene, ktorá po ich zverejnení aj napriek predchádzajúcemu rastu zamierila smerom dolu. Celkovo si však euro pripísalo 1.21 percenta, ku koncu týždňa sa obchodovalo na úrovni 1.2112 EUR/USD. Studenou sprchou pre americké trhy bol pokles Indexu žiadostí o hypotéky, ktorý sa za minulý týždeň prepadol o 12.2 percenta. Najvýraznejší zisk v Európe si pripísal rakúsky index ATX, 4.2 percenta a francúzsky index CAC 40, 2.9 percenta.

Európsky letecký a zbrojársky koncern EADS v stredu na leteckej show v Berlíne predstavil prvý vrtuľník poháňaný biopalivom na báze vodných rias, Diamond DA42. Zníženie spotreby paliva a množstva emisií o takmer 50 percent, ktoré sa dosahuje vďaka kombinácii environmentálnych vysokovýkonných elektrických a dieselových motorov, spoločnosti prinieslo rast cien akcií o 9.66 percenta, týždeň tak uzavreli na 17.65 eurách.

Začiatok majstrovstiev sveta vo futbale praje aj akciám spoločnosti BWIN, ktorá v priebehu týždňa získala licencie na prevádzkovanie on-line stávkových hier a pokru od francúzskeho regulátora pre on-line stávkovanie. Akcie BWIN si pripísali 8.77 percenta a vzrástli tak na 39.16 eura.

Tento týždeň sa zameriame na sledovanie stavu ekonomiky v eurozóne, očakávame dáta o vývoji zamestnanosti za prvý kvartál, ako aj medzimesačný pokles inflácie za máj na 0.1 percenta. Smerodajný bude aj vývoj priemyselnej produkcie za apríl, pričom sa predpovedá jej medzimesačný pokles na 0.5 percenta. V USA očakávame medziročný pokles indexu cien výrobcov za máj na úroveň 4.9 percenta, nezmenenú úroveň indexu priemyselnej produkcie a pokles inflácie.

Zdroj: Zoltán Csiba, Capital Markets.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *