Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Komoditný komentár: Cena zlata na novom maxime, ropa uväznená v pásme

Komoditné trhy majú za sebou úspešný týždeň. Oslabovanie dolára a rastúce akciové trhy lákali investorov k vstupu do rizikovejších aktív.

Index Reuters Jefferies CRB si tento týždeň vďaka niekoľkým udalostiam pripísal dvojpercentný zisk. Nové pravidlá Basel III sa ukazujú voči bankám ako pomerne prívetivé a navyše Bank of Japan už došla trpezlivosť s posilňujúcim jenom a na trhu predala cca 2 bilióny jenov, aby tak podporila exportérov. Euro proti jenu posilnilo o 6 percent a vyšlo z tohto pokusu ako víťaz. Silnejšie je aj voči doláru, investori dopytovali rizikovejšie aktíva.

Z bezpečného prístavu v podobe štátnych dlhopisov sa investori stiahli. Výnos 10-ročných štátnych nemeckých dlhopisov vyrástol z 2,11 % na 2,48 %. Dopyt bol predovšetkým po rizikovejších štátnych dlhopisoch. 

Ceny komodít rástli naprieč sektormi, jediné straty zaznamenala ropa a zemný plyn. Zlato vytvorilo nad 1280 USD nový rekord a opäť zaujalo popredné miesto medzi novinovými titulkami. 30-mesačné maximum dosiahla cena striebra, vyšplhala sa na 21 dolárov za uncu. Investori, komentátori aj analytici navyše striebru veria naďalej.

Prípadné ďalšie kvantitatívne uvoľňovanie zo strany Fedu podrží úrokové sadzby blízko nuly. Náklady príležitosti pri držaní zlata sú tak nulové a pri nafukovaní bubliny na dlhopisových trhoch, spolu s neistotou ohľadom rastu cien akcií, investori utekajú práve k zlatu a striebru. Centrálne banky dlho stáli na strane ponuky a zlato predávali, teraz by sa mohli stať čistými kupujúcimi. Stalo by sa tak prvýkrát po dvadsiatich rokoch. Dokonca ani George Soros, ktorý vidí na zlate bublinu, sa neodváži vsádzať proti.

 

Hoci cena zlata pokorila nové maximá, objemy investícií v ETF fondoch zostávajú pod nedávnym maximom na úrovni 67 miliónov uncí. Krátkodobo vidíme rezistenciu na okolo ceny 1280 USD, neskôr na cene 1315 USD, tu sa nachádza trendová línia a číha možnosť korekcie. Kým bude cena nad 1218 USD, je trend rastúci a pri poklesoch sa objavujú nákupné príležitosti.

Cena ropy sa obchoduje celý rok v pásme a nechce z neho vystúpiť ani na jednu stranu. OPEC je s aktuálnou cenou medzi 70 a 80 dolármi spokojný a je si vedomý faktu, že vyššia cena ropy by mohla viesť k druhému hospodárskemu poklesu, čo by ohrozilo dopyt. Preto čakáme, že cena ropy zostane aj v ďalších mesiacoch uväznená v doterajšom pásme a bude kolísať okolo 75 dolárov. Priemerná cena ropy v roku 2010 je zatiaľ 78 dolárov za barel.

Problémy so zásobovaním ropy na americkom stredozápade pomohli cene k rastu. Forwardové ceny stále ukazujú na pokračujúce oživovanie svetového dopytu a cena kontraktov s dodávkou za rok je 6 dolárov nad cenou súčasnú. Cena za prenájom lodí VLCC (pre 2 milióny barelov) minulý týždeň rástla. Dopyt a skutočnosť, že niektorí prevádzkovatelia vďaka nízkym cenám stiahli lode z trhu, urobili svoje.

Krivka ropy WTI je naďalej strmá a v blízkej budúcnosti by to tam mohlo zostať. Cushing, hlavný sklad, do ktorého sa zváža ropa, je blízko svojej maximálnej možnej kapacity. V Kanade zažili aj napriek problémom s dodávkou podobnou situáciu a museli ropu predať pod cenou. Vďaka sezónnym vplyvom by Cushing mohol byť úplne naplnený a to by v dôsledku malo negatívny vplyv na cenu.

Zaujímavá situácia sa teraz odohráva na benchmarku pre severomorskú ropu Brent, ktorá sa proti americkej ľahkej rope obchoduje s prémiou. Rozdiel spotových cien dosiahol neuveriteľných 4,25 USD. Brent sa obchoduje takmer za 80 dolárov. K tejto situácii prispeli predovšetkým plné stavy v Cushing v kombinácii so sezónnymi prácami v Severnom mori, s regionálnou ponukou a silnejším globálnym dopytom. Podobná situácia sa objavila v máji, kedy sa Brent obchodoval o 7 dolárov vyššie, ale tento rozdiel sa čoskoro urovnal.

Tento týždeň vyprší októbrový kontrakt a novembrový sa obchoduje vyššie o 1,4 USD. Podporu stále poskytuje úroveň 70 USD a rezistenciu predstavuje 78 a 81 USD.

Cena kukurice s dodaním budúci mesiac dosiahla a prekonala hladinu 5 USD za bušel. Hedgové fondy držia najvyššie dlhé pozície od roku 1996. Dôvodov je niekoľko:

  • Domáce zásoby sú vzhľadom na spotrebu na 15-ročných minimách. Export je vysoký a odhady úrody sa vďaka nepriaznivému počasiu znížili.
  • Chovatelia dobytka po celom svete nahrádzajú pšenicu kukuricou, zvlášť v Rusku.
  • Globálna spotreba by druhýkrát v rade mohla prekonať produkciu.
  • Stále rastie dopyt od výrobcov etanolu.

Nedávna rally na kukuricu prekonala rast ceny u pšenice a pomer oboch cien sa tak vrátil na úroveň, kde bol pred tým, než Rusko zasiahla vlna sucha.

V tejto chvíli máme cieľ 5,27, čo je 50% hladina návratu z výpredaja, ktorý sa uskutočnil v druhej polovici roka 2008. Podpora je na 4,75 a 4,70 pre decembrový kontrakt.

Zdroj: Ole S. Hansen, senior manažér, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *