Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Komoditný komentár: Dolár udáva smer

Rely na akciových trhoch dodala silu k rastu aj komoditám. Objavujú sa však náznaky toho, že tomuto rastu na akciových trhoch dochádza dych a tým pádom sa dostávajú pod tlak aj komodity. Americký FED je pripravený ponechať úrokové sadzby ešte nejakú dobu na rekordne nízkej úrovni.

V Európe pretrváva významné riziko krachu niektorých slabších štátov a na nebi ekonomického oživenia sa tak objavujú mraky. Zatiaľ sa zdá, že investori prehliadajú väčšinu negatívnych ekonomických znamení.

Za uplynulý týždeň sa index CRB takmer nezmenil, resp. pripísal si zanedbateľný zisk. Na vine je predovšetkým energetický sektor, ktorý je stále pod tlakom a kde pozorujeme klesajúce momentum. Celý komoditný index sa už po niekoľkýkrát v tomto roku pozrel na úroveň rezistencie, ktorú ale nezvládol prekonať.

Zásoby ropy zostávajú výrazne nad cyklickým priemerom, ktorý je typický pre túto časť roka, a tento stav platí aj pre zásoby plynu. Zatiaľ skutočne neprichádza náznak zmeny. Aktuálna situácia na strane ponuky ukazuje, že fundamenty momentálne nie sú dosť silné na to, aby dokázali na cene ropy udržať silný rastový pohyb. Jedným z podporných faktorov bol silný dolár, ale ten je momentálne sám pod predajným tlakom a bude mať v prípade pokračovania tohto trendu skôr negatívny vplyv.

Cena ropy Crude zostáva vnútri dlhodobého rastového trendu, ale nepodarilo sa jej prekonať 50-denný kĺzavý priemer, ktorý predstavuje dobrý indikátor býčieho trendu. Ak sa cena dostane pod 71,80 USD, bude tento dlhodobý rastový trend v ohrození. Nižšia high pri cenových sviečkach spravidla signalizujú slabnúce momentum a slabosť. Platné prelomenie úrovne 71,80 môže predstavovať riziko ďalšieho poklesu, a tak až na úrovne k 60 USD, čo by znamenalo porušenie dlhodobého trendu.

Vstupujeme do obdobia, kedy je tradične silný dopyt po preprave a to ako po preprave ropy, tak suchého nákladu. Taxy za dopravu sú tradične podporované nepokojným morom aj vývojom počasia. Na druhú stranu, ponuka lodí nebola nikdy väčšia.

Vďaka vysokej globálnej ponuke lodí pravdepodobne zostanú sadzby za VLCC (Very Large Crude Carries) nízko, aspoň kým contango na rope nebude viac strmé, aby sa oplatilo prechovávať ropu na mori alebo kým majitelia svoje lode nestiahnu.

V prípade suchého nákladu je dopyt po lodiach tiež nízky, jednak v dôsledku nedávnej kampane na podporu úspory energie a jednak vďaka obmedzeniu realitného trhu v Číne. Ceny lodí výtlakom ovplyvňuje predovšetkým americký export obilia, ktorý pravdepodobne prekoná vlaňajší rok, sezóna indickej železnej rudy a zásoby uhlia na prvú časť zimy.

Predaj amerického obilia prekonal úrovne minulého roka. Cena kukurice prekonáva rast ceny pšenice a jej zásoby stále klesajú, a to až na úrovne, ktoré sme naposledy videli v roku 2007-08. Farmári totiž nahrádzajú vďaka slabej úrode pšenicu kukuricou. 

V centre pozornosti zostáva u aktív denominovaných v americkom dolári práve táto mena. Nedávne oslabenie malo vplyv aj na ceny komodít, najviac na zlato. Dosiahlo nových maxím, spotový trh však neprekonal hladinu 1 300 USD. Za rastovým trendom stoja predovšetkým centrálne banky, ale neoficiálne štatistiky ukazujú, že väčšinu pozornosti na seba sťahuje americký dolár.

Obnovená sila a momentum vyhnala cenu zlata až na horné rozpätie dlhodobého rastového kanála. Teraz sme však v neznámom teritóriu a tak v nasledujúcich dňoch očakávame predovšetkým volatilné obchodovanie, pretože sám trh bude mať obavy z nových cenových úrovní.

Zdroj: Alan Plaugmann, stratég komoditných trhov, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *