Streda 26. septembra. Meniny má Edita

Komoditný komentár: Euro oslabilo na úroveň z roku 2006 a ťahá so sebou aj komodity

Ceny komodít sa vyvíjajú so striedavými úspechmi. Zemný plyn podporuje teplé počasie a nebezpečenstvo v podobe hurikánovej sezóny.

Ťažké podmienky vo vnútri eurozóny stále naznačujú, že budúcnosť bude zložitá. Banky posielajú nadbytočnú likviditu radšej Európskej centrálnej banke namiesto, aby si ju požičiavali medzi sebou. To je podobné situácii, ktorej predchádzala krachu Lehman Brothers. Spread na ročných výnosoch medzi nemeckými a juhoeurópskymi dlhopismi sa dostal na najvyššiu úroveň od roku 1997 a investori naďalej vyhľadávajú bezpečné prístavy.

Hospodárske dáta z USA stále ukazujú správnym smerom, tvorba nových pracovných miest však rastie veľmi pomaly. Akcie a komoditné trhy na túto skutočnosť, ktorá bola uverejnená v podobe mesačného reportu o americkej nezamestnanosti, zareagovali v piatok negatívne.

Komoditám sa stále nedarí zastrieť ťažké straty, ktoré utrpeli v máji . Zemný plyn je jedinou komoditou, ktoré dokázala v uplynulom týždni pridať viac ako 10 % a dostala sa na trojmesačné maximá. Posledná správa o stave zásob ukázala nečakaný pokles, a to pomohlo cene plynu prekonať smerom nahor 200-denný kĺzavý priemer na cene 4,54 USD.

Teplé počasie na severovýchode a vo vnútrozemí Spojených štátov podporilo dopyt po zemnom plyne ako zdroji elektrickej energie do klimatizácií. Cenu podporil aj vládna požiadavka, aby ťažiarne plynu, ktoré ho získavajú z Mexického zálivu, splnili nové bezpečnostné požiadavky ako prevenciu pred katastrofou, ktorej čelí BP. 

Hurikánová sezóna podľa NOAA centra pre klimatické predpovede práve začína a navyše sa očakáva skutočne aktívne obdobie s 8 až 14 hurikánmi, pričom 3 až 7 z nich bude silných. Tieto udalosti by mali cene plynu poskytnú odporu. Špekulatívne krátke pozície na burze NYMEX sa začali znižovať v obavách o prudké cenové výkyvy, aké nasledovali napríklad v roku 2005 po vyčíňaní hurikánu Rita a Katrina.
Technická podpora je teraz na úrovni 4,50 USD, 200-denný kĺzavý priemer je na cene 4,54 USD.

Momentum napovedá, že rast na 5,05 USD by mohol byť reálny .

Energetické trhy rástli pred piatkovým reportom o nezamestnanosti . Zásoby plynu klesli, pretože sa zvýšil dopyt na 20 miliónov barelov. Ten je na najvyššej úrovni od januára 2009. Ekonomický výhľad sa zlepšuje, a to vedie investorov k vstupu na tento trh po tom, čo v máji zredukovali svoje pozície.

ROPA: Pri rope je technická rezistencia na cene 75,80 USD, čo je zároveň 38,2% úroveň posledného cenového prepadu. Potom nasleduje 200-denný kĺzavý priemer na 76,78 USD a 50% úroveň na 78,50 USD. Prepad pod 70 USD by znamenal popretie súčasného pozitívneho sentimentu a mohol by potom nasledovať ďalší prepad. Dolár je aj naďalej významný faktor pri cene ropy, ten sa v piatok prepadol pod 1,21 za euro a i to prispelo k poklesu ceny ropy.

ZLATO: Zlato si prešlo fázou vyberania ziskov, ale stále sa drží nad podporou 1197,50 USD, čo je 50% úroveň z poslednej rally. Ak by cena zavrela pod touto úrovňou, bol by to signál pre pokles na 1166 a 1137 USD. Investície do zlata pokračovali v raste, ale to zároveň zvyšuje riziko korekcie.

 
Kým na trhoch bude pretrvávať averzia k riziku v dôsledku európskej dlhové krízy, bude mať cena zlata na súčasných úrovniach podporu.

Stručný prehľad ďalších komodít:

RYŽA : Cena ryže pokračuje v poklese, ktorý začal už v decembri minulého roka a v uplynulých týždňoch odpísala ďalších 10 %. Obchoduje sa na úrovniach z augusta 2007. Za poklesom je dobrá americká úroda a vysoké stavy svetových zásob v kombinácii s nižším dopytom. Podpora je na 10,50 a rezistencie na 11,42.

KUKURICA : Cena kukurice s dodaním v ďalšom mesiaci klesla a prelomila úroveň pomoci. Obedňajšie reporty poukazujú na rastúce osevné plochy aj lepšie podmienky pre vyššiu úrodu. Väčšina už zasiatej kukurice sa teší výborným podmienkam. Výhľad je ďalej negatívny a silný dolár cene tiež nepomáha. V roku 2010 sa očakáva produkcia 835 miliónov ton, v roku 2009 to bolo 815 miliónov. Cenová podpora je teraz 333,75 a rezistencia na 354.

KAKAO : Kakao sa obchoduje v blízkosti svojho 33-ročného maxima, od polovice mája pridalo 20 %. Silné dažde na pobreží Ivory, viedli k poklesu ponuky, z tejto oblasti pochádza totiž 40 % svetovej produkcie kakaa.

MEĎ : Meď HG prelomila podporu 200-denného priemeru na cene 316 a prepadla sa k 290, ďalšia podpora je na 285. Cenu nadol tlačia aj obavy, že Čína bude pokračovať v uťahovaní menovej politiky a to môže obmedziť ekonomický rast.

Zdroj: Ole Sloth Hansen, Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *