Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Komoditný komentár: Index CRB skrýva volatilitu aj bez výkyvov

Globálne trhy stále sužuje neistota ohľadom budúceho vývoja ekonomík hlavných krajín sveta. Cez lepšie makroekonomické údaje kolíše nálada investorov medzi pozitívnou a negatívnou a mnohí investori sa tak neodvážili vstúpiť do dlhodobých pozícií.

Hodnota indexu Reuters Jefferies CRB sa za minulý mesiac nezmenila, od začiatku roka je 3,5 percenta v strate. Zatiaľ čo celý index nevykázal takmer žiadnu zmenu, jednotlivé komodity si prešli odlišným vývojom a ich volatilita sa dostáva na pozoruhodné úrovne. Najlepšie si viedli cukor, kukurica a káva. Kakao, zemný plyn a ropa potom pôsobili na index v opačnom smere.

Investori, ktorí držali pozície na zlate aj vo fáze nedávnej korekcie, sa dočkali od júlových miním 9-percentuálneho rastu. Minulý týždeň zlato síce dosiahlo júnových maxím na cene 1265 USD, ale tieto hodnoty sa nepodarilo prekonať. Tento posledný nárast predstavoval najdlhšiu rally za posledných 40 rokov a tento rok má šancu stať sa desiatym ziskovým rokom v rade.

Medzinárodný menový fond minulý piatok oznámil, že Bangladéš kúpil 10 ton zlata za cenu 1259 USD. Nákupy centrálnych bánk tak dosiahli 222 ton, odkedy bol pred rokom oznámený program predaja MMF vo výške 403 ton. Ďalších 88 ton bolo už predaných tretím stranám, pričom zvyšných 93 ton je využitých na financovanie nízkym príjmom krajín.

Investície do zlata prostredníctvom fondov ETF dosiahli nové maximum, pričom celkové investície presiahli 2000 ton. Dôvodov je niekoľko – nie príliš priaznivý výhľad na vývoj svetovej ekonomiky, celkovo veľmi nízke úrokové sadzby a nedávny prudký nárast ceny striebra, ktorý dosiahol 20 dolárov za uncu, tlačený predovšetkým priemyselným dopytom.

Trend je stále rastový, ale na to, aby sa cena dostala vyššie, budú potrebné nové zlé správy. Najväčšie nebezpečenstvo predstavuje prípadné vyberanie ziskov z fondov ETF. Vzhľadom k súčasným ekonomickým vyhliadkam sa ale toto riziko zdá obmedzené. Prekonanie hranice 1265 USD otvorí cestu k cene 1280 USD, podpora je na cene 1218 USD.

Ropa sa obchoduje stále v 11-dolárovom pásme, pár dolárov pod priemernou cenou pre rok 2010 – 77,50 USD. Týždenné zásoby v Amerike dosiahli najvyšších hodnôt od roku 1990 a dostali tak future kontrakty na najbližší mesiac pod tlak. OPEC ponechal svoj odhad dopytu po rope na rok 2010 a 2011 bez zmeny, na úrovni jedného milióna barelov denne.

Forwardová výmenná krivka je teraz viac strmá, v situácii Contango. Spotové ceny sú vďaka nadbytku ponuky pod relatívne veľkým tlakom. Časť tejto ponuky pochádza z plávajúcich zásob, ktoré sa presunuli na pobrežie. To malo negatívny vplyv na cenu, za ktorú operátori prenajímajú lode. Sadzba za deň na benchmarkovej trase zo Saudskej Arábie do Japonska klesla z 20 000 USD pred mesiacom na súčasných 8 500 USD.

Spomínané Contango by ale mohlo aktuálne pomôcť majiteľom VLCC lodí (Very Large Crude Carrier). Nízke sadzby za prenájom lode a vyššie budúce ceny by mohli spustiť nové kolo záujmu o nákup a skladovanie ropy na mori.

Technicky je situácia stále rovnaká, navyše oproti minulému komentáru mierne rastie momentum ďalšieho pohybu nahor. Cena ropy sa opäť dokázala odraziť od lokálnych minimálnych hodnôt, pričom pomoc je na cene 70,65 USD a rezistencia na 77,50 USD a 80,00 USD.

Cena najbližšieho kontraktu pre kukuricu sa v porovnaní so pšenicou oživuje a rastie na najvyššiu úroveň od októbra 2008. Pozornosť sa sústredí aktuálne na americký trh, konkrétne na stredozápad, kde panujú sucha a rastú obavy, či zasiahnu alebo nezasiahnú úrodu kukurice.

V piatok zverejní ministerstvo poľnohospodárstva odhady úrody a produkcie kukurice a ďalších plodín. Na trhu panujú obavy, že vlna horúceho počasia bude mať na úrodu väčší vplyv, než ministerstvo odhaduje.

Rusko sa stále potyká s následkami ničivých horúčav, ktoré boli najhoršie za posledných 50 rokov. Moskva oznámila zámer využiť štátnu zásoby pšenice pre prípad, že by cena pokračovala v raste aj v roku 2011. Celková úroda sa odhaduje na 60 až 65 miliónov ton, pre porovnanie, pred vlnou horúčav to bolo 97 miliónov ton.

Zákaz exportu teraz platí do konca roka 2011 a je závislý na zimné úrode pšenice, ktorá sa práve seje. Ruský minister poľnohospodárstva naznačil, že pre uspokojenie domáceho dopytu je potrebné vyprodukovať 85 až 90 miliónov ton.

Krátkodobo závisí vývoj ceny na vyššie spomenutom piatkovom reporte amerického ministerstva poľnohospodárstva.

Cukor sa stal rekordmanom uplynulého mesiaca. Vďaka nepriaznivému počasiu v Brazílii, najväčšiemu producentovi cukru, stúpla jeho cena o 26 %. Vďaka dažďu sa v prístavoch oneskorilo nakladanie cukru, teraz tam čaká cez 100 lodí. Na globálnom trhu tento náklad chýba, pretože cukor sa nedá ľahko nahradiť z iných miest. Navyše daždivé počasie stále trvá a cukor ničí vysoká vlhkosť.

 

Rast ceny medi sa zastavil a to aj napriek tomu, že čínsky import vzrástol o 11 percent, vykázal rast druhý mesiac po sebe. Budúci vývoj dopytu je ale stále neistý. Americký dopyt preukázateľne spomaľuje a optimizmu nepridávajú ani obavy z uťahovania čínskej menovej politiky. Za rastom ceny v minulých mesiacoch teda stoja predovšetkým klesajúce zásoby na burze LME v Londýne a v Šanghaji.

Úroda kakaa na Pobreží Slonoviny prekonala očakávania a negatívne dopadla na trhy. Cena klesla o 11 percent po tom, čo Pobrežie Slonoviny ako najväčší producent kakaových bobúľ oznámilo, že produkcia 2010-11 by mohla dosiahnuť až 1,3 milióna ton.

Tropická búrka Igor sa blíži k Floride a ohrozuje tamojšie pomarančovníkové háje. Ak by sa zmenila na hurikán, mohla by citrónovníky zničiť. Ceny future kontraktov sa vďaka tomu vyšplhali na 8-mesačné maximá.

Zdroj: Ole S. Hansen, senior manažér, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *