Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Komoditný komentár: Platina a paládium v strate

Zatiaľ čo sa európske vlády nemôžu dohodnúť na jednotnom postupe, ako riešiť dlhovú krízu, investori pokračujú v znižovaní pozícií v rizikovejších aktívach.

Európske akciové trhy v piatok klesli na šesťmesačné minimá a čínsky trh je na tom v Ázii teraz najhoršie . Od začiatku roka je v strate 10 %. Euro našlo po predajnom útoku podporu na 50% hladine návratu z rastu v rokoch 2000 až 2008, a to na hodnote 1,2160 oproti doláru. Pretrvávajúce rozpravy o možnej intervencii centrálnych bánk, najmä Európskej centrálnej banky a Švajčiarskej národnej banky euru taktiež pomohli k odrazu z týchto hodnôt.

Averzia k riziku je stále na vysokých úrovniach a mnoho investorov muselo zúžiť svoje pozície, aby pokryli straty. Populárne burzové "sell in May and go away" (v máji predajte a odíďte z trhu) tento rok opäť platí a investori v nasledujúcich mesiacoch očakávajú turbulentný vývoj.

Index Reuters Jefferies CRB stratil od dosiahnutia svojich aprílových maxím už 12 % a to napriek všetkými komoditami, s výnimkou drobných ziskov pri zlate, káve a zemnom plyne. V uplynulých dvoch týždňoch sme tiež videli vysoké straty na platine a paládiu. Investori sa po tom, čo na týchto komoditách vytvorili rekordné pozície, rozhodli realizovať zisky.

Platina , ktorá sa primárne používa v automobilovom priemysle v katalyzátoroch, dosiahla minimá vo februári na cene 1 452 USD, kde našla podporu. Veľa obchodníkov navyše minulý týždeň vďaka týždňu platiny v Londýne nebolo pri svojich počítačoch a to jej ešte viac znížilo likviditu, ktorá v dôsledku mohla prispieť k agresívnym predajom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *