Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Komoditný komentár: Pozitívny tlak

Celkovo pozitívny sentiment dostal minulý týždeň komodity do pozitívneho pásma. Rally na akciách a výpredaj na štátnych dlhopisoch umožnil trhom nadýchnuť sa. Tie boli do tej doby výrazne spútané strachom a prehnanými obavami.

Pozitívny vplyv mali lepšie údaje týkajúce sa zmeny počtu pracovných miest mimo poľnohospodárstva v USA, celkovo, zdá sa, trhy nabrali pozitívny momentum vďaka lepším makroekonomickým dátam.

Celkovo pozitívne dáta vyústili v zisky na rope a obilninách. Predchádzajúci negatívny sentiment však viedol k určitému tlaku na cene zlata, na ktorom investori realizovali profit taking. Dlhodobý rastový trend na dennom grafe je v platnosti, kým je cena nad 1 232 dolármi za uncu. Vo chvíli ako neistota z trhu ustúpi a investori začnú vyhľadávať rizikovejšie investície, môže sa stať, že sa cena opäť dostane pod tlak a to aj napriek tomu, že fundamentálne dáta pre tento kov sú priaznivé.

Ropa z dlhodobého pohľadu opustila týždenné minimá a má za sebou pozitívny výkon. A to napriek tomu, že zásoby ropy v Spojených štátoch opäť rástli. Tento údaj spravidla trhy ovplyvňuje len krátkodobo. Dlhodobý trend je stále neporušený. Akciové trhy a ekonomický sentiment majú za následok rastúce očakávania ohľadom budúceho dopytu. Formu pomoci poskytol rope tiež nešťastný požiar plošiny v Mexickom zálive. Neistota ohľadom ťažby a výroby je tak vyvážená vyšším využitím kapacít.

Tým, že sa cena ropy odpútala od minima na úrovni 71 USD, ukázala svoju silu. Ďalšia rezistencia by mohla prísť na úrovni 50-denného kĺzavého exponenciálneho priemeru na úrovni 76,90 USD. Ak ho ropa prelomí, môže rásť až k 79,20 USD, aspoň krátkodobo. Úroveň 71,00 USD zostáva kľúčovou podporou.

Oveľa viac pozornosti na seba ale pritiahli príbehy o prípadnom nedostatku potravín. Rusko predĺžilo zákaz vývozu pšenice aj na ďalší rok, čo malo na býčí trh ďalší pozitívny vplyv. Tento zákaz vyústil do vyššieho dopytu po preprave loďami Panamax (tie sa často využívajú pre obilniny a uhlie). Cena sa odrazila od minima z polovice júla pod 16 000 a rástla až k 25 000. Pre štvrtý kvartál sa očakáva ďalší rast ceny na cca 28 000.

Zvlášť ceny kukurice vystrelili nahor a prelomili kľúčovú rezistenciu na 414. Zdá sa, že cesta odtiaľto vedie len jedným smerom a svet sa bude prispôsobovať budúcim cenám.

Zdroj: Alan Plaugmann, stratég komoditných trhov Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *