Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Komoditný komentár: Riziko rastie, riziko klesá

Hlavnou témou minulého i súčasného týždňa je averzia k riziku, ktorá sa rozšírila na všetky trhy. Hlavnými ukazovateľmi sú v tomto prípade trhy akciové a dlhopisové. Akcie sú pod silným tlakom, európske i americké dlhopisy naďalej rastú a držia sa tak silného rastového trendu.

To naznačuje rastúci pesimizmus voči očakávaniam hospodárskeho rastu a v dôsledku toho investori rebalancujú svoje pozície naprieč jednotlivými triedami aktív, komodity nevynímajúc.

Ropa Crude sa v súčasných podmienkach dostala pod tlak, navyše na oboch stranách Atlantiku rastú jej zásoby. Odhady amerického aj ázijského dopytu a hospodárskeho rastu udržiavali ceny pomerne vysoko, avšak aj cena ropy bola zasiahnutá rastúcim pesimizmom na akciových a dlhopisových trhoch. Hoci sa na odhadoch ázijského dopytu nič výrazne nemení, hlavné slovo má teraz sentiment.

Vysoké zásoby majú tiež negatívny vplyv na nákladnú dopravu. Zvlášť negatívny obrázok poskytujú lode VLCC (Very Large Crude Carriers), ktoré primárne prepravujú ropu z Arabského zálivu do Japonska (bechmarková trasa TD3). 9. augusta sa cena odrazila z minima 6 185 USD za deň, čo je na úrovni prevádzkových nákladov (ale hlboko pod rovnovážnou úrovňou), teraz je ale späť na nízkych úrovniach. Ďalší tlak na cenu by mohol vyústiť do znižovania produkcie, čo by len naďalej zvyšovalo negatívne tlaky na nákladnú dopravu.

Cena ropy WTI sa na týždennom grafe priblížila spodnému okraju rastového kanála. Hoci neprelomila úroveň 70,00 USD, sú straty z uplynulých troch týždňov významné. Prelomenie tohto kanála by mohlo viesť k ďalším stratám, a to až vo výške 10 – 15 %.

Ako ale bolo už povedané, táto úroveň prelomená nebola, čo znamená, že investori využili tieto úrovne k strategickým nákupom v rámci dlhodobého rastového trendu. 50-denný kĺzavý priemer stále smeruje nahor a bude významnou rezistenciou na cene 76,80 USD.

Obilniny boli minulý týždeň tiež pod tlakom, jednotlivé komodity sa ale vyvíjali rozdielne. Pšenica čelila predajným objednávkam, zatiaľ čo kukurica ukázala aj v situácii, kedy investori znižujú riziko, svoju silu. Otestovala úroveň 414,25, ale aj v prostredí averzie k riziku sa dokázala vrátiť späť a teraz sa obchoduje na hornom konci týždenného rozpätia a približuje sa úrovniam, ktoré sme videli v roku 2008. Cena kukurice tak ukazuje svoju silu a pravdepodobne ju uvidíme aj vyššie.

Navyše klesajúce americké výnosy na kukuricu ďalej naznačujú, že deficit v predpovediach produkcie sa naďalej zväčšuje a tak môžeme čakať ďalšiu reakciu ceny, navyše sa očakáva silný dopyt. U pšenice alebo sójových bôbov naopak dopyt pravdepodobne dosiahol vrchol a ponuka bude mierne rásť.

Scenár znižovania rizika viedol k rastu ziskov kovov, pričom cena zlata sa pohybuje tesne pod svojim maximom. Hlavným dôvodom bol útek ku kvalite. Slabinu tohto vývoja predstavuje fakt, že rast je daný sentimentom a špekuláciami, ktoré sa môžu v rizikovom prostredí ukázať ako nestabilné. Pre zlato predstavuje rizikový scenár pokles ceny pod 1 196 USD, ktorý by tak narušil rastový trend od roku 2008.

Ak sa čoskoro neobjavia známky toho, že investori sú opäť ochotní riskovať, môže sa cena zlata vyšplhať do nových výšin.

Zdroj: Alan Plaugmann, stratég komoditných trhov Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *