Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Komoditný komentár: Rýchlejší ázijský rast zachraňuje komodity

Lepšie než očakávané ekonomické dáta z Číny, Austrálie a Japonska prispeli k pomerne pokojnému týždňu na burzách a investori sa vracali do rizikových aktív.

Chuť riskovať sa zvýšila a dolár tak odovzdal časť svojich predchádzajúcich ziskov. Predaj vládnych dlhopisov Španielska a Talianska dopadol dobre, a to viedlo k zúženiu spreadu na nemeckých štátnych dlhopisoch. To ale ešte nestačilo k tomu, aby sa euro vrátilo nad hladinu 1,2150, čo naznačuje, že na trhu stále pretrváva nervozita ohľadom štátnych dlhov a problémy sa môžu šíriť aj smerom na východ.

Index Reuters Jefferies CRB má za sebou dobrý týždeň. Pridal 2,8 %, ale stále zostáva v pásme 247 až 259. Tzv. soft komodity, ako sú napríklad cukor alebo káva pridali viac ako sedem percent, rástli aj ostatné sektory. Zemný plyn dosiahol svojho cieľa na úrovni 5,00 USD, avšak vďaka vyberaniu ziskov nakoniec za celý týždeň percento stratil.

Americká ľahká ropa WTI rástla tento týždeň o 3,5 %, investori ju nakupovali zároveň s tým, ako dolár strácal pôdu pod nohami. Rast ceny nad 75,80 USD sa ukázal ako veľmi krátkodobý a cena sa vrátila späť do pásma, kde ju vidíme do tej doby, než sa ukáže, kam smeruje vývoj dopytu a ponuky a taktiež vývoj dolára. Maloobchodné predaje v Amerike dopadli o niečo horšie, než sa očakávalo a to dostalo pod tlak energetický sektor, pretože to vzbudzuje obavy z možnosti dvojitej recesie.

Technicky zatiaľ WTI ropa s dodaním v júli neukazuje, že by mala namierené k vyšším cenovým hladinám. Sledujte prípadný záver nad 75,80 USD. To by mohlo otvoriť priestor k rastu až k cene 78,50. Pomocné úrovne sa nachádzajú na 72,75 USD a 69,50 USD.

Zlato dosiahlo nový rekord 1 252, čo sa ale zároveň ukázalo ako silná rezistencia a nasledovalo tak vyberanie ziskov. Celkové investície do ETF fondov pokračujú v raste a dosiahli úroveň 65,4 miliónov uncí, čo je viac ako 2000 ton.

Warren Buffet sa minulý týždeň pridal k Sorosovi a jeho názoru, že na zlate vzniká bublina. Soros na rozdiel od Buffeta drží zlato a už v januári vyhlásil, že na trhu rozhodne vzniká bublina. Zároveň tiež vyhlásil, že cena ešte môže nejakú dobu rásť s tým, ako do zlatých fondov stále pritekajú nové peniaze, ktoré ženú cenu vyššie.

Ak je teda možné popísať súčasnú situáciu ako bublinu, stojí za to sa pozrieť na to, ako je trhová bublina charakterizovaná. Vrchol bubliny spravidla sprevádza prudký nárast ceny, ktorý neuveriteľne šplhá stále hore. V prípade zlata je cena od začiatku roka vyššie "iba" o 12 percent. Slabšie dlhé pozície by mohli byť ukončené pri poklese pod 1 195 USD, pričom dlhodobí investori by pravdepodobne čakali až na prelomenie pomoci na cene 1 145 USD.

Pri ďalšom vývoji sme opatrní, aj keď sumy investované do fondov bezprecedentne rastú. Ísť proti trendu nevyzerá byť múdrou voľbou, ale investori by mali byť pripravení na prípadný výstup z pozícií v prípade, že by došlo k výpredaji. Rezistencia na úrovni 1 250 je pomerne pevná, ďalšou prekážkou môže byť prekonanie rastúce trendovej línie na úrovni 1 375 USD. Pomoc tvoria ceny 1 195 USD, 1 165 USD a 1 145 USD.

Pomer ceny zlata k striebru sa znížil zo 70 (cena zlata/cena striebra) na 67 a to signalizuje, že sa striebro rastie rýchlejšie. Tento vývoj by mohol pokračovať, aspoň krátkodobo, graf striebra totiž neatakuje maximá a má tak ďalší priestor k rastu.

Cena kukurice konečne minulý týždeň našla podporu, keď americké úrady oznámili, že zásoby klesli viac, než sa čakalo. To mohlo nastať v dôsledku používania kukurice ako zdroja pre výrobu etanolu, náhrade ropy. Americký kongres totiž ustanovil minimálny podiel etanolu, ktorý má byť zapracovanie do ropných palív, na 10 %. Producenti etanolu požadovali zvýšenie na 12 %.

Ceny klesali hlavne kvôli výborným pestovateľským podmienkam na Stredozápade a tie budeme aj naďalej sledovať. Futures na kukurice s decembrovým dodaním stráca za rok 20 % a podporu našli na cene 353, teda na minimách zo septembra.

Zmienené oznámenie teda poskytlo ďalšiu podporu obchodnej stratégii pre kukuricu long a pšenice short. V priebehu minulého mesiaca kukurica prekonala pšenicu o 10 % a vďaka povinnému pridávaniu do palív by mohol tento vývoj pokračovať. Výstražným znamením je novinka, že Austrália, štvrtý najväčší vývozca pšenice, čelí možnej hrozbe najhoršej epidémie kobyliek za viac ako dve dekády.

Rezistencia na decembrovú kukuricu je na 372, potom 392 a 400. Podporu potom poskytuje cena 353.

V skratke ostatné komodity:

Káva Robusta , ktorá sa používa na výrobu instantnej kávy a zmesí vo štvrtok a v piatok silno rástla. Príčinou bolo zníženie zásob vo Vietname. Export najväčšieho svetového vývozcu toho druhu kávy klesol o 20 % a európske zásoby sa znížili. Arabica, kvalitná káva prevažne z Brazílie, pridala vďaka správam na káve Robusta na burze v New Yorku 7 %, Robusta rástla o 11 %. Metrická tona sa v marci obchodovala na minimách za 1 282 USD, Robusta s dodaním v septembri stála v piatok 1 538 USD a zaisťovacie pozície boli pokryté. Vo chvíli, keď sa trh stabilizuje, dostavia sa pravdepodobne ďalší predajcovia a prevážia dlhodobé fundamenty, ktoré ukážu na dobrý stav zásob.

Meď zažila prvý rastový týždeň od výpredajov, ktoré sa na trh dostavili v marci. Príčinou je slabší dolár a tiež čísla o vývoji Čínskeho exportu a lepšia nálada na trhu. Hoci sme v minulom týždni videli zrýchľujúci sa ázijský rast, domnievana sa, že Čína ho bude musieť pribrzdiť silnejšie, než trh očakáva. Ak by k tomu skutočne došlo, ceny základných kovov by sa v treťom a štvrtom kvartáli ocitli po tlakom. U medi vidíme riziko ďalšieho poklesu, najmä koncom roka. Tento pokles by mohol meď pripraviť o všetky zisky, ktoré nadobudla v od jari 2009.

Zdroj: Ole Sloth Hansen, stratég komoditných trhov Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *