Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Komoditný výhľad: Drahé kovy by nemali výrazne padnúť

Zlato a drahé kovy by sa opäť mohli vrátiť do pozície zábezpeky a teda veľký pád ich ceny sa neočakáva. Pokračovať zrejme bude výpredaj plynu a ropy.

Výhľad pre zlato

  • Najväčšími držiteľmi zlatých rezerv sú US, MMF, Čína a India. V Európe prvenstvo patrí inštitúcii Európsky Monetárny Fond. Tieto krajiny a organizácie držia asi 20 % zo svetových zlatých rezerv. V súčasnosti sa zadlžené štáty postupne zbavujú zlata, taktiež inštitúcie ako je MMF predávajú svoje rezervy, aby mohlo postihnutým oblastiam poskytnúť likviditu.
  • Zlato a drahé kovy by sa opäť mohli vrátiť do pozície zábezpeky a teda veľký pád ich ceny neočakávame.
  • Dnešný výhľad na zlato je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy pri zlome 1196 s cieľom na 1201USD/uncu. Stop loss pod 1194.
  • Dnešný výhľad na striebro je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy pri zlome 17,80 s cieľom na 17,93. Stop loss pod 17,75.

Výhľad pre plyn a ropu

  • Z fundamentálneho hľadiska má výstavba plynovodu pozitívny vplyv na spotrebu zemného plynu. Táto komodita poskytuje väčšie zásoby ako ropa a taktiež sa jednoduchšie ťaží a spracováva, čo z nej robí ideálny substitút ropy. Momentálne však zemný plyn, podobne ako ropa, podlieha výpredajom. V tomto roku sa cena amerického plynu prepadla už o skoro 30 %.
  • Včera sme boli svedkami ďalších výpredajov a odklonu od rizika. Očakávame, že tento trend bude prevládať aj dnes, kde ropu môžeme vidieť pod úrovňou 68 USD/b.
  • Dnešný výhľad na ropu (CLM0) je mierne negatívny. Odporúčame predaje pri zlome 68,80 s cieľom pri 67,93 USD/barel. Stop nad 69,20.

Výhľad pre kakao

  • Kakao sa momentálne teší zvýšenej spotrebe a to najmä v rozvojových štátoch južnej a juhovýchodnej Ázie. Na strane produkcie však zaznamenáva mierny úpadok, a to z dôvodu nepriaznivých klimatických podmienok v regióne severozápadnej Afriky.
  • Keďže je hlavnou zložkou obľúbenej čokolády, má na jej cenu priamy vplyv asi v 5 – 7 %. Avšak cukrovary reagujú na zmenu jeho ceny menej pružne, keďže celkovo čokoláda a iné cukrovarnícke produkty majú vo všeobecnosti vysokú obchodnú maržu.

Zdroj: Karol Piovarcsy, manažér pre strednú Európu Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *