Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Komodity: Cukor sa predáva najdrahšie za posledných 5 mesiacov,

Štvrtkové obchodovanie na trhoch so soft komoditami prinieslo so sebou pozitívnu náladu, keď ceny kávy, kakaa i cukru pokračovali ďalej v raste hodnoty, podporené okrem vlastných fundamentov aj vývojom amerického dolára, ktorý mierne oslaboval voči iným menám používaným na obchodovanie (EUR, GBP).

Cukor vo štvrtok prekonal v severnom smere očakávanú rezistenciu na úrovni 19,00 USD/100 libier, ktorú sa mu podarilo zdolať i ďalej a hodnota vystúpila na najvyššiu hladinu za posledných 5 mesiacov, keď sa vo večerných hodinách 100 libier komodity predávalo za 19,65 USD. Cena cukru od začiatku júna vzrástla už o 30%, pričom hlavným faktorom, ktorý ju posiela smerom nahor, je zvyšujúca sa spotreba a rast importného dopytu krajín Afriky, Ázie a stredného východu.          

Na druhej strane však Brazília, top svetový producent trstinového cukru, nestíha tieto požiadavky uspokojovať, keďže nepriaznivé daždivé počasie spôsobilo ťažkosti s nalodením dodávok na export, v šiestich hlavných prístavoch čaká 115 plavidiel na náklad 3,53 mil. ton, o ďalšie 2 lode viac ako minulý týždeň. Miestni meteorológovia predpovedajú na nasledujúci týždeň znovu zrážky a problémy teda budú zrejme i naďalej pokračovať.        

Zdroj: X-Trade Brokers

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *