Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Komodity: Európska choroba sa šíri

Ani jeden bilión dolárov nestačil európskym vládam k tomu, aby dokázali odvrátiť pozornosť od problémov štátnych dlhov. Averzia k riziku tak stále zostáva na vysokých úrovniach.

Euro v piatok pokračovalo v oslabovaní a dosiahlo nové minimá na 1,2360. Od maxima dosiahnutého 5. mája tak oslabilo o 5,5 %. Eufória, ktorá nasledovala po oznámení európskej pomoci bola čoskoro nahradená obnoveným strachom a špekuláciami nad budúcnosťou jednotnej európskej meny. Niekoľkoročné minimum 1,2330 by malo poskytnúť euru určitú formu pomoci, pretože v cene už sú zapracované zlé správy.

Komodity boli zasiahnuté rovnako negatívne ako ostatné sektory, okrem zlata a striebra. Index Reuters Jefferies CRB klesol za minulý mesiac o viac ako 6 %, pričom pokles viedli cukor a ropa WTI. Čínsky dopyt po základných kovoch a rope bol v minulých mesiacoch tým hlavným faktorom, ktorý ťahal ich cenu nahor, avšak teraz začali oslabovať. Obchodníci sa sústredia na snahy o obmedzenie možnosti prehriatia čínskej ekonomiky a to môže spôsobiť v nasledujúcich mesiacoch zníženie dopytu.

Súčasná situácia a budúce očakávania sa pri rope pomerne líšia . Výsledkom je šesťmesačné kontango vo výške 10 dolárov. Prémia na júnových kontraktoch po oznámení zásob, ktoré vyrástli na 37 miliónov barelov, dosiahla úroveň 4 dolárov. To je najstrmšie kontango, ktoré pozorujeme od prepadu cien v minulom roku.

Táto disproporcia medzi mesačnými cenami je vidieť aj na spreade voči severomorskej rope Brent, ktorá sa historicky obchoduje za nižšiu cenu. Minulý mesiac však rozdiel v cene dosiahol 5,5 USD v prospech Brent. Forwardová výmenná krivka nám tak stále hovorí niečo iné, než čo pre ďalšie mesiace napovedá súčasný vývoj. Priemerná júnová cena a 12-mesačné kontrakty sa obchodujú okolo 80,60 USD, čo je síce proti 88,00 USD v minulom mesiaci znateľne nižšie, ale napriek tomu vyššie, než sú súčasné cenové úrovne. Zvýšené zásoby ropy môžeme pripísať zvýšenému importu ako z amerického Gulf Cost, tak z Kanady. Historicky vstupujeme do obdobia, kedy spotreba ropy začína rásť, a tak by sme mali pozorovať aj znižujúci sa rozdiel voči cene severomorského Brent. Teraz sa tankery a zásobníky na ropu opäť začínajú prenajímať pre to, aby sa súčasná lacnejšia ropa predala v budúcnosti za vyššie ceny.

Technická ropa WTI s dodaním v júni prelomila rastúci trend z júna 2008 poklesom pod 75 USD a ďalší support je tesne pod úrovňou 70 USD. Júnové kontrakty vypršia v tomto týždni a júlové sa obchodujú o 4 doláre vyššie. V dôsledku poklesu ceny práve pri júnových kontraktoch je však otázkou, či vysoké zásoby a európske problémy nebudú naďalej tlačiť na pokles cien.

Zlato pokračovalo minulý týždeň v raste s tým, ako otázky o budúcnosti eura viedli k panickému zabezpečovaniu proti jeho pádu. Zlato prekročilo cenu 1000 € a za rok v eure vyrástlo o 32 %. Rast ceny tiež podporili obavy, že európsky záchranný plán povedie k rastu inflácie. V dolárovom vyjadrení tak bolo dosiahnuté nové maximum na cene 1250 USD, potom došlo k vyberaniu ziskov.

Posilňujúci dolár zatiaľ nemal na cenu žiadny vplyv , ale niektorí komentátori si kladú otázku, koľko je tu priestoru pre ďalšie zisky. Teraz je trh nastavený psychologicky na ďalší rast a kombinácia strachu a momenta môže ľahko vyhnať ceny tam, kde ich trh očakáva.

Krátkodobo môže výpredaj na ostatných komoditách viesť k tomu, že obchodníci využívajúci maržu môžu predávať ziskové pozície na zlate a striebre, aby vyrovnali margin cally na stratových pozíciách. Podporu tvoria ceny 1210, 1200 a 1185 dolárov.

Meď High Grade klesala už tretí týždeň v rade . Investori sledujú európsku a čínsku ekonomiku v obavách, pretože ich spomalenie by znížilo dopyt po priemyselných kovoch. Posilňujúci dolár taktiež negatívne pôsobí na ochotu investovať do komodít ako alternatívneho aktíva.

Rastový trend je definovaný predchádzajúcimi tromi minimami a v súčasnosti je nad cenou 300 pre kontrakty s dodaním budúci mesiac, pričom rezistencia je na cene 325. Pokles pod úroveň podpory by znamenal možný pokles až na februárové minimá na úrovni 286 dolárov.

Svetové zásoby pšenice, ryže a kukurice rastú už tretí rok v rade a aspoň pre túto chvíľu znižujú obavy z toho, že svet nedokáže uživiť stále rastúcu populáciu. Navyše počasie hovorí v prospech súčasnej úrody.
Z dlhodobého pohľadu sa očakáva vďaka rastúcej populácii a vďaka zvyšovaniu použitia obilnín ako zdroja biopalív potreba vyššej produkcie. Americké ministerstvo poľnohospodárstva predpokladá zužovanie rozdielu medzi dopytom a ponukou počas rokov 2010 a 2011. Cena kukurice a pšenice je na ročnej báze nižšie o 15 % a v dohľadnom horizonte sa dá skôr čakať obchodovanie v aktuálnom cenovom pásme.

Cukor sa obchoduje na polovici ceny v porovnaní so situáciou pred troma mesiacmi . Pohyb ceny má na svedomí najmä situácia v Indii, ktorá je najväčším svetovým spotrebiteľom cukru. Tá stojí za februárovým nárastom i následným kolapsom.

Predpoklady hovorili pre rok 2009/10 o výške úrody cca 13 miliónov ton, v skutočnosti však bolo zožatých 18,5 milióna ton. To spôsobilo, že sa zásoby dostali z deficitu 8,5 miliónov ton do prebytku vo výške 2,5 ton pre rok 2010/11. Konečné čísla z Indie a Brazílie, najväčších svetových producentov, budú známe až v lete.

Dlhodobý rastový trend poskytuje podporu na 11 dolároch. To ešte dáva priestor k poklesu. Dlhodobí investori môžu začať uvažovať o postupnom budovaní pozície.

Zdroj: Ole Sloth Hansen, Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *