Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Komodity: Kalamita na svetových trhoch

Finančné trhy majú za sebou jeden z najdramatickejších týždňov za posledný rok. Obavy o vývoj vládnych dlhov vyústili v lavínu znižovania rizika.

Euro zostalo pod tlakom po celý týždeň. Trhy sa na záchranu Grécka dívajú s dešpektom  a tak sa všeobecná skepsa preliala i na akcie bankových domov. Investori hľadajú bezpečný prístav
v desaťročných vládnych dlhopisoch a výnos sa na tých nemeckých dostal na rekordné minimá 2,8 %.

Štvrtkový výpredaj na indexe Dow Jones , ktorý v jednej chvíli dosiahol takmer 1 000 bodov, bol poslednou významnejšou udalosťou minulého týždňa. Obchodovanie začalo vo štvrtok nižšie vďaka nervozite, ktorú na trhy vnášali nepokoje v Aténach. To, čo nasledovalo, bol najhorší kolaps trhov od kolapsu v roku 1987. Tento náhly pokles vyvolaný chybou pi zadávaní príkazu totiž spustil predajné príkazy na elektronických obchodných platformách, na ktorých naviac chýbali nákupné objednávky. Ich absencia viedla k tomu, že na zhruba 300 akciách cena poklesla o viac ako 60 %, niektoré poklesli až na najnižšiu možnú cenu vo výške jedného centu, aby sa potom vrátili späť k pôvodným úrovniam. Investori sa obracali na príslušné inštitúcie s otázkou, čo sa vlastne stalo a ako sa tomu dá do budúcna zabrániť.

Mesačný report z amerického trhu práce investorov a trhy na chvíľu upokojil, pretože počet novo vytvorených pracovných miest prekonal očakávania. Nervozita však pretrváva, najmä u bankových titulov a to v najbližšom čase obmedzuje priestor pre rast.

Graf: Týždenná percentuálna zmena ceny komodít

Komodity boli výpredajom, averziou k riziku a nedostatkom likvidity pomerne postihnuté   a klesali naprieč všetkými skupinami. Zlato si pripísalo malý rast, síce mu pomáhal štatút bezpečného prístavu, ale proti jeho rastu pôsobil posilňujúci dolár. Ropa i benzín oslabili o viac ako 10 %. Oživenie v Amerike nejde tak rýchlo a k tomu sa pridávajú obavy o prehriatie čínskeho trhu.

Cena ropy minulý mesiac trikrát testovala a neprekonala hranicu 87 USD. To spustilo technický výpredaj vo výške 7 USD (prepad o $7)  na minimá na hodnote 81 dolárov, avšak ani tie nevydržali. Pád zastavila až rastúca trendová čiara z júla 2008 a to na cene 74,30 USD. Momentálne očakávame konsolidáciu tohto pádu vo forme rastu ceny na 81 USD. Z dlhodobého pohľadu sa 100-týždenný kĺzavý priemer dostal pod 200-týždenný, čo nedáva veľký priestor k rastu. Úroveň 74,30 USD bude kľúčová pre ďalší vývoj, jej prelomenie  by viedlo k ďalšiemu poklesu ceny.

Zlato svojou silou, ani napriek posilňujúcemu doláru a všadeprítomnej skepse, neprekvapilo. Pri štvrtkovom mimoriadnom vývoji sme ho dokonca videli späť nad hranicou 1 200 USD a vyzerá to, že by mohlo otestovať decembrové maximá 1 226,50 USD. V tejto chvíli sa zlato obchoduje v pásme 1 215 až 1 160 USD s podporou na cene 1 192 USD.

Zdroj: Ole Sloth Hansen, Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *