Streda 19. decembra. Meniny má Judita

Komodity po slabších dátach z amerického trhu práce klesajú

Investície 11.04.2012 | 11:44 0 Komentárov

Ceny komodít v uplynulom týždni klesali, pretože makroekonomické obavy vyústili do predaja naprieč sektormi. Negatívne prekvapenie amerického reportu o pracovných miestach spustilo ďalšie predaje predovšetkým na trhoch, kde je cenená likvidita, pričom veľa obchodníkov už bolo na veľkonočných prázdninách. Bez poškvrny vyviazol iba poľnohospodársky sektor vďaka obavám z nižších zásob, čo podporovalo ceny obilnín a najmä sójových bôbov.

Vplyv mal tiež vývoj menového páru EURUSD, ktorý sa od konca januára obchoduje v pásme 1,30 až 1,35, čo ovplyvňuje najmä hlavné komodity, ako je ropa Brent alebo meď. Obchodníci budú opäť sledovať testovanie dna u tohto páru a ak podpora opäť vydrží, mohli by komodity zostať v danom cenovom pásme.

Širší index DJ-UBS stratil za minulý týždeň 0,5 percenta a investori sa aktuálne obzerajú po lepších príležitostiach. Pre väčšinu investorov môže byť druhý štvrťrok naprieč sektormi výzvou, pretože sa po dobrom prvom štvrťroku dá očakávať konsolidácia, ktorá môže prísť so slabými dátami z hlavných ekonomík.

komodity-11-april-2012-a  

Energetický sektor má za sebou tiež ľahký výpredaj, ropa Brent sa po slabšom než očakávanom reporte z amerického trhu práce obchodovala za najnižšiu cenu za mesiac. To by mohlo naďalej spomaliť dopyt po benzíne. Irán súhlasil s obnovením rozhovorov o jeho jadrovom programe a tak rástla nádej, že dohoda môže byť po rokovaniach, ktoré začnú 14. apríla, dosiahnutá.

Najnovšie dáta o výške špekulatívnych pozícií za týždeň končiaci 3. apríla ukázali, že špekulanti znížili stávky na ropu WTI aj na Brent o najväčšiu sumu za posledné tri mesiace. Manažéri fondov tvrdohlavo držali dlhé pozície v rope Brent vďaka geopolitickému riziku a pretrvávajúcemu napätiu v promptných dodávkach. Minulý týždeň však došlo v týchto čistých dlhých pozíciách k poklesu o 8 percent. Ukázalo sa, že manažéri obchodujú pásmo, ktoré sa na rope vytvorilo počas uplynulých dvoch mesiacov. Aby sme sa však dočkali významnej zmeny v počte pozícií, je potrebné, aby bola pri Brente prelomená cena 120 dolárov a 100 dolárov pri rope WTI.

komodity-11-april-2012-b

Vzácne kovy rástli vďaka očakávaniam stimulov

Cenu zlata a striebra od januára ovplyvňujú reči o ďalších stimuloch. Mizerný report o americkej zamestnanosti opäť zdvihol nádeje na ďalšie kolo kvantitatívneho uvoľňovania, vďaka čomu najmä zlato našlo podporu. Obchodníci sa v uplynulých mesiacoch nechali oklamať a pravdepodobne teraz budú čakať na dôkaz centrálnej banky, než sa znovu vrhnú nakupovať. Do tej doby budú podporu poskytovať modely sledujúce trendy, nákupy sa dajú čakať pri prelomení smerom vyššie.

Trh nereagoval ani na ukončenie 21-dňového štrajku indických šperkárov na protest proti rastúcim dovozným clám. V súčasnom prostredí tak bude hrať pri nízkej aktivite špekulantov úlohu najmä fyzický dopyt, ktorý môže pomôcť nájsť zlatu pôdu pod nohami.

55 týždenný kĺzavý priemer je aktuálne na 1647 dolároch a je akurát testovaný. Týždenný záver pod touto hodnotou by mohol signalizovať ďalší pokles, ale pretože prielom tejto hladiny bol vždy krátkodobý, môžu ho niektorí brať ako príležitosť k nákupu s relatívne tesným 3 alebo 4 percentným stop loss.

komodity-11-april-2012-c

Meď klesla na sedemtýždenné minimum

Rastúca čínska inflácia a slabý americký report z trhu práce spustil výpredaj na medi, ktorá klesla na nedávne dno vo výške 370,50, teda na najnižšiu cenu za sedem týždňov. Vyššia čínska inflácia by mohla obmedziť tendenciu vlády stimulovať rast, čo znamená zníženie dopytu zo strany najväčšieho svetového spotrebiteľa.

Rastúce ceny poľnohospodárskych komodít opäť vyvolávajú obavy 

Malé zásoby starej úrody, silný export a znížená úroda v Južnej Amerike podporili rast ceny májových sójových bôbov na najvyššiu cenu od vlaňajšieho septembra. Navyše sme ešte videli v USA nezvyčajne teplé počasie, čo prinútilo farmárov k skoršiemu siatiu kukurice, navyše zvýšenému už teraz o 7 percent. To sa môže diať na úkor sójových bodov, čo by len podporilo vyššie ceny. Špekulatívni obchodníci tomu veria a preto v uplynulých mesiacoch budovali rekordný dlhé pozície. 

Zdroj: Ole S. Hansen – komoditný stratég Saxo Bank. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *