Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Komodity pokračujú v rally napriek rastúcemu riziku korekcie

Globálne trhy vrátane komodít sústredia svoju pozornosť na dlho očakávané druhé kolo kvantitatívneho uvoľňovania zo strany amerického FEDu.

Dlho očakávané druhé kolo kvantitatívneho uvoľňovania vďaka obavám z destabilizácie svetovej ekonomiky oslabilo dolár. Americká mena oslabila voči euru počas mesiaca o viac než desať percent a tento scenár, teda prudké oslabenie počas tak krátkej doby, predpokladala len jedna zo 45 globálnych bánk.

To všetko malo evidentný vplyv na komoditné trhy. Ceny pokračovali v raste na nové maximá, podporené očakávaniami budúcej inflácie a oslabujúcim dolárom. Ceny sa tak dostali do úplne nových cenových úrovní.

Index CRB Reuters Jefferies má za sebou tento mesiac silný nárast, pričom len pár trhov sa pohybovalo opačným smerom. Niekoľko komodít z rôznych sektorov si dokonca pripísalo dvojciferné zisky. Index CRB a desať z komodít uvedených nižšie vstúpilo do prepredaného pásma a riziko korekcie tak narastá. Kľúčom k ďalším pohybom je teraz dolár.

Za povšimnutie stoja aj rozdiely v rámci sektora. Najviac viditeľný je u kukurice, ktorá prekonala pšenicu o 19 percent v rámci jedného mesiaca.

Zlato a najmä striebro dosiahli nových maxím, pričom striebro rastie už 8 týždňov v rade, to je najlepší výkon od roku 2006. Reálne úrokové sadzby, teda nominálne úrokové sadzby mínus inflácia, sa vďaka druhému kolu kvantitatívneho uvoľňovania a vďaka tomu slabšiemu doláru znížili, pretože trh čaká vyššiu infláciu.

Oba kovy sú teraz silno preakumulované, rovnako tak dolár je prepredaný, ale kým zo strany FEDu neprídu ďalšie správy, trhy nemajú dôvod k zmene. Ak dolár zostane naďalej slabý, zlato sa môže vyšplhať na 1400 dolárov za uncu. Podpora je teraz na 1325 a 1300 dolároch.

Cena ropy sa teraz ustálila v novom pásme medzi 80 a 85 dolármi. Nárast z miním okolo 70 dolárov bol podporený slabnúcim dolárom, silným dopytom z Číny a znížením amerických zásob. Investori však neboli ochotní navyšovať dlhé pozície pred tým, než bude jasno ohľadom ďalšieho kola kvantitatívneho uvoľňovania a jeho vplyvu na hodnotu dolára.

Ministri OPECu sa minulý týždeň stretli a rozhodli pre ponechanie produkcie bez zmeny, apelovali ale na členské krajiny, aby dodržiavali stanovené kvóty z decembra 2008. Aktuálne ich dodržiava 60%, čo je viac ako pri minulom stretnutí, je to ale stále pod prijateľnú úroveň. Najväčšími previnilcami sú Nigéria a Angola. Trhy sa zadajú byť zásobené akurát a ceny sú na úrovniach, ktoré sú pre výrobcov aj pre spotrebiteľov prijateľné.

Správcovia peňazí ako napríklad hedgeové fondy po prekročení hodnoty 80 USD takmer zdvojnásobili v rope dlhé pozície. Pokles pod 80 USD v sebe teda skrýva riziko korekcie, pretože veľa investorov nie je ochotných držať stratové pozície po dlhšiu dobu. Na druhú stranu, rast ceny nad 84,50 by otvoril cestu k 87,15 USD, čo je aprílové maximum.

Report amerického ministerstva poľnohospodárstva spôsobil trhom pri svojom poslednom piatkovom reportu vcelku šok, keď prudko znížil predpoveď pre produkciu kukurice a sójových bôbov. Po horúcom augustovom počasí prišli silné dažde a výnosy tak klesli naprieč celým stredozápadom USA. Minulý pondelok sme teda videli najväčšie jednodňové rally na kukuricu od roku 1973. Vyrástla o maximálne povolené rozpätie 8,5 percenta.

Podľa vyššie spomínaného reportu klesnú zásoby kukurice v septembri 2011 na množstvo, ktoré bude stačiť na menej ako 4 týždne, čo je 14-ročné minimum. Minulý týždeň navyše US agentúra pre ochranu životného prostredia zvýšila množstvo etanolu pridávaného do benzínu pre autá mladšie ako štyri roky z 10 na 15 percent.

Výhľad pre pšenicu, napriek počasiu v Rusku, vyzerá o niečo lepšie. To spôsobilo, že kukurica za minulý mesiac predbehla pšenicu o 19%. Čínsky dopyt po sójových bôboch zostáva silný. Nedávny silný nárast ceny kukurice môže viesť k tomu, že americkí farmári zmenia produkciu na kukuricu, a to môže viesť k zníženiu produkcie a nárastu ceny.

Technicky kukurica narazila na rezistenciu na 6 USD a technickí obchodníci môžu zatvárať cenovú medzeru medzi 528,25 a 554,5, ktorá sa objavila minulý piatok.

Reči o globálnej potravinovej kríze stále trvajú a podporujú ceny poľnohospodárskych komodít už niekoľko mesiacov v raste. Tri subindexy S&P GSCI, ktoré pokrývajú potravinové produkty, od začiatku roka pridali v rozmedzí 18 až 28 percent. Za tým stojí jednak nepriaznivé počasie a jednak rastúca životná úroveň v rozvíjajúcich sa krajinách, ktorá mení stravovacie návyky.

Pre hovädzie, bravčové a hydinu predpokladajú analytici vyššie ceny vzhľadom k rastúcim cenovým nárokom na kŕmenie v podobe kukurice a jačmeňa. Americké stavy hovädzieho dobytka sú najnižšie od roku 1973 a stavy ošípaných sa blížia najnižším hodnotám absolútne. Jedným z dôvodov môže byť aj to, že ceny krmivá sú v priemere o 70 percent vyššie než je desaťročný priemer.

Zdroj: Ole S. Hansen, stratég komoditných trhov, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *