Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Komodity posilnili, brzdí ich ale silný dolár

Investície 09.07.2012 | 13:13 0 Komentárov

Posledný summit EÚ poskytol trhom úľavu. Rely však trvala len obvyklých 48 hodín. A trhy si uvedomili, že boli síce predstavené plány na podporu ekonomiky, ale ich prevedenie má niekoľko háčikov. Investorov nepresvedčilo ani prekvapivé zníženie sadzieb v Číne, ktoré zrejme nebude dostatočným stimulom na podporu ekonomiky najväčšieho svetového odberateľa komodít. 

V dôsledku toho sa euro opäť viezlo na vlne výpredajov, ku ktorej čiastočne pomohla Európska centrálna banka, keď znížila svoju základnú úrokovú sadzbu na 0,75 percenta. Navyše výnosy nemecký dvojročných dlhopisov spadli až pod nulovú hranicu.

Komodity, najmä ropa, sa viezli na počiatočnej vlne eufórie. Tento stav pokračoval do doby, než začali obavy kvôli ich dodávkam, ktoré na seba strhli pozornosť a dali do úzadia znepokojenie kvôli spomaleniu globálneho rastu a klesajúci dopyt. Rely pokračovala aj na amerických trhoch s obilninami, pretože teplo spolu s nedostatkom dažďov ohrozujú tohtoročnú úrodu. Napríklad cena kukurice vzrástla len za tri týždne o 40 percent. Krok sa snažili udržať aj zlato a striebro. Brzdil ich ale opäť silný dolár.

Širší komoditný index DJ-UBS len počas dvoch týždňoch nabral už 10 percent, čo je jeden z jeho najsilnejších rastov za niekoľko rokov. Ako môžete vidieť dole v tabuľke, k zotaveniu po júnovom výpredaji pomohli primárne poľnohospodárstvo a energie. Oba tieto sektory v minulom týždni rástli približne o 8 percent.

saxo-bank-komodity-9-jul-2012-a  

Ropný trh sleduje situáciu v Iráne a Nórsku

Aj na začiatku júla investori sledovali situáciu v Iráne, pretože uvalené sankcie opäť vyhnali ropu Brent nad stodolárové hodnoty. Trh reagoval nervózne aj kvôli správam, že Irán testuje rakety dlhého doletu, ktoré môžu ohroziť ropné tankery prechádzajúce cez dôležitý Hormuzský prieliv. Potom si však investori uvedomili, že takéto kroky štátnici, ktorí o nich rozhodujú, vlastne ani nepodporujú. Nedostatok iránskej ropy so sebou nesie riziko, že sa trh s ropou dostane do úzkych. A to napriek značným snahám Saudskej Arábie udržať dodávky na rekordných objemoch. V prípade Líbye poklesli dodávky o 300 tisíc barelov za deň, a to predovšetkým kvôli politickým protestom spojených s tamojšími voľbami.

Pozornosť sa teraz ale obrátila aj na oveľa pokojnejšiu časť sveta – Nórsko. Dôvodom bolo vyhrotenie týždeň trvajúceho sporu medzi pracovníkmi a vedením nórskeho štátneho ropného a plynárenského gigantu Statoil, ktorý hrozil prepustením robotníkov a zastavením výroby. Ak by sa v proteste pokračovalo, dopadol by denne na dva milióny barelov ropy. Nórska denná produkcia je pritom 3,8 milióna barelov. Dlhšia výluka by tak mohla mať vážny dopad na dodávky ropy aj na reputáciu Nórska. Táto krajina je totiž najväčším exportérom ropy v západnej Európe a jedným z najväčších svetových vývozcov plynu. Všetci preto veria, že nórska vláda rovnako ako v podobných prípadoch v minulosti zakročí a pomôže nájsť riešenie sporu. 

saxo-bank-komodity-9-jul-2012-b

K rely pomohli kupci, ktorí na základe technickej analýzy pokrývali predané pozície, pretože až do svojho návratu nad 100 dolárov ukazoval technický obrázok možnosť poklesu až k 72 dolárom za barel. To prilákalo najväčšie množstvo investorov zameraných na short selling Brent od začiatku roka 2011. Potom, čo nedošlo k potvrdeniu posledného minima ropy Brent na hodnote 88,50 dolára, sa teraz dá čakať obchodovanie do strany v pásme medzi hranicou rezistencie 103,75 dolára a hranicou podpory 95 dolárov. V nasledujúcom týždni pravdepodobne budú pokračovať obavy z klesajúcich dodávok z Iránu a Nórska. Avšak ekonomické dáta aj naďalej ukazujú na spomalenie ekonomického rastu a prípadný rast ceny ropy zo súčasných úrovní sa zdá veľmi obmedzený. Predávajúci sú teraz navyše vo výhode a môžu si dovoliť otestovať silu hranice podpory po silnej rely.

Investície do zlata prostredníctvom ETP sú na novom rekorde 

Investori využili počas hľadania býčieho trendu k nákupu zlata produkty obchodované na burze (Exchange Traded Product – ETP), čím sa objem prostriedkov investovaných v týchto fondoch dostal na nový rekord. V minulom týždni vzrástli prostriedky investované do zlatých ETP na rekordných 77,6 milióna uncí, čím bolo pokorené predchádzajúce maximum 77,4 milióna z 16. marca. Táto záľuba v nakupovaní zlata naprieč neúverovými produktmi, ku ktorým ETP patrí, pokračovala vo vzostupe aj napriek nevýrazným výkonom zlata v posledných niekoľkých mesiacoch. Zlaté ETP síce ponúka niekoľko rôznych firiem, ale medzi štyri najväčšie patrí SPDR, ETF Securities, ZKB a iShares, ktoré držia priemerne 83 percent z investovaných 77,6 milióna uncí.

Špekulatívni obchodníci ako sú napríklad hedgeové fondy neboli o zlate toľko presvedčené. O tom svedčí aj stiahnutie sa z pozícií – od augusta 2011 počiatočných 25,6 milióna uncí až na súčasných 11,6 milióna uncí. V grafe nižšie môžete vidieť, ako rozdielne sa v posledných dvoch rokoch týmto dvom rôznym typom investícií darilo.

saxo-bank-komodity-9-jul-2012-c

Zlato sa naďalej obchoduje okolo 1600 dolárov zatiaľ čo striebro poskočilo hore z kritickej hranice podpory na 26 dolároch. Zhoršujúce sa ekonomické dáta a znižovanie základných úrokových sadzieb v Číne a Európe síce zlatu pomohli, avšak všetky tieto skutočnosti viedli k ďalšej rely na dolári. To oba kovy zbrzdilo, k čomu napomohli aj horšie než očakávané dáta o americkej zamestnanosti, ktoré pomohli doláru nahor. Než sa mena stabilizuje alebo ak sa dočkáme ďalších špekulácií ohľadom ďalšieho kvantitatívneho uvoľňovania v USA, bude sa zlato len ťažko dostávať vyššie, a to napriek zvýšenému úsiliu zo strany ETP investorov.

Rely na americkom obilí sa preleje aj do Európy 

Rely na kľúčových amerických plodinách pokračuje s tým, ako predpoveď na najbližšie obdobie sľubuje len mierny alebo vôbec žiadny dážď. Každý deň bez kvapky dažďa tak ešte zvyšuje riziko prudkého zníženia tohtoročnej úrody. Dramatickú trojtýždňovú rely môžeme vidieť v prípade kukurice, za ktorou stoja najhoršie suchá na stredozápade Spojených štátov za posledné štvrťstoročie.

Očakávaný pokles úrody kukurice v USA ovplyvnil aj ceny európskej pšenice, pri ktorej vzrástol dopyt v dôsledku náhrady tejto americkej plodiny. Cena pšenice typu Paris Milling bola v posledných dvoch týždňoch vyššia o viac ako 20 percent, a to nielen kvôli odhadom slabej americkej, ale aj ruskej a ukrajinskej úrody.

saxo-bank-komodity-9-jul-2012-d

Zdroj: Ole S. Hansen, Saxo Bank.

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *