Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Komodity prechádzajú po silnej vlne korekcie

Investície 06.08.2012 | 13:34 0 Komentárov

Dolár sa opäť viezol na vlne popularity a finančné trhy sa vrátili na pôvodné hodnoty po vystúpení šéfa ECB Draghiho, ktorému sa nepodarilo splniť jeho silné slová „podnikneme čokoľvek a za akúkoľvek cenu na záchranu eura“ z predminulého týždňa.

Veľká časť turbulencií, ktorú tento komentár spustil, sa ukľudnila. A zatiaľ čo trhy z toho možno nie sú tak nadšené, Draghi tým otvoril dvere novému kolu politických opatrení. Rozdelenie Európy na sever a juh je úplne zrejmé aj medzi členmi ECB, môže však spomaliť čiastkové riešenie krízy a niektoré opatrenia budú musieť schváliť parlamenty jednotlivých európskych krajín.

Komoditný index DJ-UBS sa po pôsobivom a päť týždňov v kuse trvajúcom období ziskov dostal do záporných čísel, keď všetky hlavné sektory vykázali negatívny výnos. Najväčšie straty utrpeli priemyselné kovy a napríklad meď sa dostala na najnižšiu úroveň za posledných šesť týždňov. Podobne na tom bola aj energetika. Do Spojených štátov sa totiž vrátilo obvyklé počasie a záujem sa čiastočne sústredil na zemný plyn.

saxo-komodity-6-augusta-2012-a

Dalšieho sklamania sa dočkali investori do zlata

Pretože sa neobjavila bezprostredná šanca na ďalšiu stimuláciu ekonomiky, či už v Európe alebo EÚ, boli obchodníci so zlatom opäť donútení znížiť svoje expozície tohto kovu. Slabšie euro totiž stiahlo ceny zlata nadol. Hranica rezistencie sa tak zo 1640 dolárov nepohla. Zlato naopak utrpelo straty a dostalo sa pod 1600 dolárov. Znovu tak začali pokusy o hľadanie hranice podpory, ktoré sme už mohli vidieť v posledných troch mesiacoch. Krátkodobé riziko najprv viedlo k otestovaniu pomoci na 1566 dolároch, po minimu vo výške 1548 dolárov z 28. júna.

Investorov naďalej najviac trápi dlhová kríza v eurozóne. A s neudržateľnými výnosmi nad siedmimi percentami u desaťročných štátnych dlhopisov v krajinách ako je Španielsko nie je úplne pravdepodobné, že by zlato stratilo punc bezpečného prístavu. V Saxo Bank si myslíme, že korekcia a pravdepodobné posunutie hranice podpory by mohlo byť v najbližších dňoch tým najlepším, čo môže zlato stretnúť. Investori sa totiž potrebujú opäť uistiť v tom, že sa podpora u fyzických aj špekulatívnych kupcov nezmení. Nemožno ignorovať ani silnú koreláciu s eurom a ďalší vývoj, na základe ktorého sa bude vyvíjať aj záujem o zlato.

Zatiaľ čo sa zlato počas posledných mesiacov zaseklo v jednom rozmedzí, platina klesala až k podpore vo výške 1380 dolárov. A to napriek slušnému dopytu z Číny a cene, ktorá sa teraz pohybuje pod nákladmi. Historicky pritom bývala cena platiny vyššia než cena zlata, ale už rok sa tento kov predáva so zľavou a minulý týždeň klesol na najnižšiu hodnotu od januára.

saxo-komodity-6-augusta-2012-b

Meď oslabila pre nízku aktivitu Číny

Cena medi sa počas posledných seáns znížila, najprv kvôli nižšej výrobnej aktivite Číny a potom vďaka nedostatku ďalších stimulov v Európe a Spojených štátoch. Meď sa používa v stavebníctve a výrobe zo všetkých kovov najviac, a preto ďalšie známky spomalenia svetovej ekonomiky donútili špekulantov k tomu, aby držali značné objemy net-shortových pozícií. Hranica podpory sa pravdepodobne bude pohybovať medzi 3,25 a 3,20 dolára, pričom minimum z roku 2011 bolo 3 doláre.

saxo-komodity-6-augusta-2012-c

Zásoby zo Severného mora vytvárajú zmätok v cenách ropy

Minulý týždeň bol na ropných trhoch relatívne pokojný, s nedávno stanoveným rozmedzím a hornou hranicou (cap) pre ropu WTI aj Brent. Ale kým sa Brent obchoduje blízko svojich maxím, cena WTI sa pohybuje okolo minima. To je zrejmé u spreadu týchto dvoch svetových ukazovateľov ceny ropy, pretože rozdiel medzi Brentom a WTI sa navýšil na takmer 19 dolárov.

V posledných mesiacoch sa znižovali zásoby ropy zo Severného mora, navyše na september plánovaná údržba vrtov len stupňuje tlak na produkciu čierneho zlata. Iná situácia je v Spojených štátoch, kde je trh dobre zásobený vďaka rope produkovanej z bridlíc a zvýšeným dovozom z Kanady. V dôsledku toho tak ropa WTI oslabila.

Celkové svetové dodávky ropy pritom aj naďalej ohrozujú geopolitické riziká, ktoré by ale mali byť naďalej kompenzované spomaľujúcim dopytom z vyspelých i rozvojových ekonomík. Preto veríme, že sa v nadchádzajúcich týždňoch bude ropa naďalej obchodovať v súčasnom rozmedzí. U Brent sa ale môžeme dočkať hodnôt atakujúcich júlové maximum 108,18 dolárov, a to práve kvôli zníženým dodávkam zo Severného mora.

saxo-komodity-6-augusta-2012-d

Americké trhy s obilím mali už druhý týždeň v rade nižšie ceny, pretože drahé obilie a silný dolár viedli k spomaleniu exportov. Stav úrody sa zatiaľ nezlepšuje a navyše kukurici už prípadný dážď rovnako príliš nepomôže. Mnoho obchodníkov utrpelo v posledných týždňoch kvôli extrémnej volatilite na trhu straty a neustále pohyby ich už unavovali, takže v Saxo Bank predpokladáme, že sa aktivita na trhu zníži s tým, ako sa priblížime k ďalšiemu kľúčovému reportu od amerického ministerstva poľnohospodárstva. Ten bude predstavený 10. augusta. Aj ruské ministerstvo poľnohospodárstva počíta na tento rok s horším výhľadom zberu, ale ďalej trvá na tom, že prebytok jeho vývozu bude 10 miliónov ton obilia.

Zdroj: Ole Hansen, komoditný stratég Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *