Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Komodity profitujú z pokojnejších trhov

Uplynulý týždeň na trhoch bol vcelku pokojný. Investori pokrývali krátke pozície a ostatní sa prispôsobovali aktuálnej situácii. Rekordne nízke úrokové sadzby tiahnu investorov späť na akciové a komoditné trhy.

Po týždni sužované euro dokázalo z narastajúceho pokoja taktiež profitovať, z časti vďaka uzatváraniu krátkych pozícií. Niektoré trhy, vrátane indexu S&P500, sa dostali späť na dôležitú úroveň 200-denného kĺzavého priemeru a to nahráva krátkodobému sentimentu.

Varovné signály ale ešte na trhoch pretrvávajú a averzia k riziku stále číha na svoju príležitosť. MMF vo svojom komentári minulý týždeň uviedol, že hlavné riziká poklesu globálnej ekonomiky pramení z napätia vo fiškálnych politikách. Jednotlivé štáty USA čelia deficitnom okolo 30 % svojich rozpočtov a v rokoch 2011 a 2012 sa očakáva ich rast až na 35 %. S tým, ako štáty obmedzujú výdavky, dostáva sa pod tlak aj spotrebiteľská dôvera, najmä v tých najviac postihnutých štátoch. Tej nepomáha ani fakt, že fiškálne stimuly americkej vlády budú v nasledujúcich mesiacoch slabnúť. Tieto otázky sa môžu dostať do popredia pri jesenných predčasných voľbách a tak je dobré mať ich na pamäti. 

Index Reuters Jefferies CRB minulý týždeň pridal tri percentá. Výrazné zisky si pripísala káva a zemný plyn, za celý minulý mesiac boli ich zisky dokonca dvojciferné. 

Ropa WTI pokračovala v raste a pomáhal jej v tom aj slabnúci dolár. 200-denný kĺzavý priemer na úrovni 76,85 USD bol prekonaný, prekvapením potom boli nižšie zásoby ropy. Ropa s dodaním v júli už zmazala polovicu strát, ktoré utrpela počas májového výpredaja. 50% úroveň návratu je na cene 78,45 USD a vyzerá to, že táto cena zatiaľ bude klásť odpor ďalšiemu rastu.

Zlato minulý týždeň konsolidovalo v pásme 1 220 a 1 254 USD a v piatok vyrazilo na nové maximá. Obavy o ďalší vývoj štátnych dlhov, rekordné zásoby zlata v centrálnych bankách a nízke úrokové miery majú na svedomí, že atraktivita zlata neklesá a až pokles pod 1 195 by mohol spustiť uzatváranie dlhých pozícií. Prílev investícií do ETF fondov o niečo spomalil v reakcii na upokojenie trhov v minulom týždni.

Pri platnom prerazení hladiny 1 254 USD sa otvára cesta k rastu až na 1 300 USD, pomoc sa nachádza na hladinách 1 220 USD a 1 195 USD.

Poľnohospodárske a tzv. soft komodity mali v poslednej dobe na svedomí väčšinu novinových titulkov. Predminulý týždeň to bolo kakao a minulý týždeň ropa. Obavy z mrazivého počasia v Brazílii vyhnali vyššie cenu kávy Arabica, ktorá sa obchoduje v New Yorku, až na 27-mesačné maximum. Septembrový kontrakt dokonca pridal 25 dolárov, potom sa dostavili na trh predajcovi.

Najväčší nárast má za sebou bez pochyby cena ovsa na burze CBOT, kde júlový kontrakt pridal 40 %. Najväčší svetový producent, Kanada, oznámil, že regióny pre pestovanie boli zasiahnuté prudkými dažďami, vďaka ktorým polia ešte nie sú osiate a to vyvoláva obavy o budúcnosť úrody. Pšenica je vďaka kanadskému počasie postihnutá tiež, výnosy niektorých plôch tak budú stratené.

V uplynulých týždňoch všeobecne poľnohospodársky sektor ožil. Dve hlavné organizácie FAO a OECD pre ďalších desať rokov očakávajú nadpriemerné ceny v dôsledku rastúcich cien energií a rýchlemu rastu rozvíjajúcich sa krajín vrátane rastu počtu ich obyvateľov.

Kukurica s dodaním v decembri sa na burze CBOT odrazila od dvojitého dna na 353 USD. Pšenica s dodaním v septembri tiež nechala nedávna minimá za sebou a ďalší cieľ je na úrovni 500.

Zdroj: Ole Sloth Hansen, stratég komoditných trhov Saxo Bank 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *