Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Komodity sa už dokázali spamätať z výpredajov

Investície 22.04.2013 | 12:48 0 Komentárov

Témou číslo jedna v minulom týždni bol dramatický výpredaj zlata. Povedal by som, že podobná udalosť sa môže prihodiť len raz za život. Výrazne sa nedarilo ani ďalším komoditám. Spolu so slabnúcim rastom čínskej a americkej ekonomiky a tiež s európskou recesiou sa totiž ponúka otázka, čo bude s dopytom po mnohých kľúčových komoditách v čase ich dostatku alebo dokonca rastúcich zásob? 

Na konci týždňa sa síce v niektorých sektoroch situácia a ceny stabilizovali, ale nervózne obchodovanie bude v nadchádzajúcich týždňoch pravdepodobne pokračovať. Tento kvartál je navyše pre komodity obzvlášť ťažký, čo si už v posledných rokoch vyskúšala predovšetkým energetika – píše Ole Hansen, hlavný komoditný stratég Saxo Bank. 

Väčšinu sektorov zasiahla averzia voči riziku (pozri tabuľku nižšie), ktorá sa rozšírila aj na ďalšie triedy aktív, najmä potom na akcie. Index DAX dokonca v stredu počas iba niekoľkých minút spadol o 2,7 percenta a z týchto strát sa doteraz nespamätal. Najťažšiu ranu dostalo zlato, ktoré nedokázalo udržať podporu na 1525 dolároch za uncu. Obchodníci a investori sa teraz viac ako inokedy rozchádzajú vo svojich krátkodobých predpovediach pre tento vzácny kov. Z technického pohľadu by mohlo zlato podľa niektorých z nich klesnúť až na 1150 dolárov za uncu, zatiaľ čo iní mu predpovedajú návrat k hodnotám, na ktoré sme boli zvyknutí takmer pred dvoma rokmi.

saxo-komodity-22-4-2013-a

Index UBS-Dow Jones, do ktorého už investori vložili miliardy dolárov, sa prepadol o 14 percent oproti maximám z minulého septembra. Počas apríla sa pokles ešte viac urýchlil, čo súviselo so zhoršenými ekonomickými dátami a tiež s tým, ako predpoveď tohtoročnej rekordnej úrody negatívne poznamenala hranicu podpory pri kľúčových plodinách.

V prvom štvrťroku tohto roka sa čínska ekonomika vyvíjala pomalšie, než sa očakávalo. Na priemyselné kovy a tiež ropu tak dopadla ďalšia zlá správa. Cena medi sa síce v minulosti ukázala ako dobrý barometer pre stav svetového rastu a dopytu, to však v posledných rokoch neplatilo v dôsledku príliš veľkej závislosti od dopytu zo strany Číny. V súčasnej chvíli je meď oproti svojmu vrcholu z roku 2012 o viac než 20 percent dole, čo signalizuje príchod medvedieho trhu.

Zemný plyn v utorok pokoril 21 mesačné maximum. Podľa týždenných dát sa stavy zásob ukázali ako nižšie, než sa čakalo. A pretože bolo tento rok chladnejšie počasie, ako v tomto období zvyčajne býva, došlo k tomu, že prvé dodávky v tomto roku boli nižšie ako odhady. Celkové zásoby sú teraz 1,7 bilióna kubických stôp, teda takmer o tretinu menej ako presne pred rokom. V posledných mesiacoch sa preto cena zemného plynu rýchlo zdvíhala, a ten sa tak stal najlepšie prosperujúcou kľúčovou komoditou. Len od začiatku roka pridal plyn viac ako 30 percent.

Okrem zemného plynu sa darilo tiež necyklickým komoditám, predovšetkým tým poľnohospodárskym. Najlepšie výsledky zaznamenalo kakao, ktorému sa podarilo stanoviť nové maximum pre rok 2013. Európsky a americký dopyt po kakau sa totiž začal spamätávať a v Severnej Amerike dokonca oblasť spracovania kakaa rástla už druhý mesiac za sebou. Podarilo sa tak čiastočne znížiť previs ponuky, ktorý až do marca na cenu kakaa tlačil. Svoju daň na aktuálnom zbere si však môžu vybrať aj horúčavy a suchá z počiatku roka v Ghane a na Pobreží Slonoviny. Práve to by malo kakau prepožičať ďalšiu podporu.

Všetky skupiny kovov klesali

Všetkých päť najmenej úspešných komodít patrilo do skupiny kovov. Silnému tlaku čelili ako priemyselné, tak aj vzácne kovy a kovy z platinovej skupiny (platinum group metals – PGM). Meď sa na Londýnskej burze kovov prepadla pod 7000 dolárov za tonu, a má tak za sebou najprudší týždňový pád od roku 2011. Uškodili jej najmä starosti o ďalší rast ekonomiky a výpredaje u podobných kovov. Hedgeové fondy už pred poslednou vlnou predajov držali najviac čistých krátkych pozícií od roku 2006 a počas týždňa ich počet nepochybne ešte narástol. Striebrom otriasla hneď dvojitá rana, pretože ide ako o priemyselný aj investičný kov. Spadlo tak na relatívne najslabšiu úroveň oproti zlatu od septembra 2010. Jedna unca zlata teraz zodpovedá 60 unciam striebra. Ešte na konci roka 2012 to pritom bolo 50, lenže to bol ekonomický výhľad oveľa optimistickejší.

saxo-komodity-22-4-2013-b

Zlato sa po historicky najvýraznejšom dvojdňovom poklese, keď jeho cena klesla o 213 dolárov, snažilo počas týždňa o oživenie. Avšak po skončení niekoľkoročnej rally ešte chvíľu bude pretrvávať nervozita, že zlato ešte nemusí mať to najhoršie za sebou. Preto budú ďalšie dni a týždne pre tento kov extrémne dôležité, už teraz ide pritom o vojnu nervov. Ponúka sa tak hneď niekoľko otázok: Budú investori využívajúci burzovo obchodované produkty (ETP) aj naďalej sťahovať svoje pozície? K tomuto kroku totiž pristúpili až vo februári, kým hedgeové fondy takto postupovali už vlani v októbri. Alebo naopak zlato nájde podporu v súčasnom spomaľovaní svetovej ekonomiky a nárastu fyzických nákupov? Budú potom hedgeové fondy obmedzovať svoje shortové pozície? Kým technické analýzy hovoria až o 1150 dolároch za uncu, podľa nás by pomoc mohla smerovať skôr k 1300 dolárom. Akékoľvek zotavenie z týchto hodnôt sa totiž stretne s mohutným odporom na starých známych 1525 dolároch za uncu.

Ropa Brent sa zasekla na 100 dolároch

Ropa strácala počas apríla svoju silu. Oproti minulým dvom rokom prišlo toto obdobie o mesiac skôr, avšak dôvod poklesu je aj tentoraz rovnaký – špekulatívni obchodníci, ktorí si budovali neudržateľné množstvo dlhých pozícií. Očakávali totiž, že dopyt po rope porastie, rovnako ako ekonomický rast. A pretože najnovšie čísla, hlavne tie z Číny, nasvedčujú skôr o poklese ekonomiky, prepadli sa aj ceny ropy. Na obzore totiž nie je ani žiadne geopolitické napätie, ktoré by mohlo mať na zásoby ropy vplyv. V rokoch 2011 i 2012 však priniesol druhý štvrťrok cenám ropy zvyčajne vzpruhu a rok 2013 by nemal byť žiadnou výnimkou. V nasledujúcich mesiacoch by sa mal sezónny dopyt zdvihnúť. Navyše ropa z krajín organizácie OPEC sa pod 100 dolárov za barel počas posledných troch rokov dostala len trikrát, takže nemožno vylúčiť ani to, že práve zo strany OPECu príde nejaká slovná intervencia.

Na ropných trhoch teraz panuje rovnováha, ale len vďaka OPECu, ktorý produkuje nad rámec svojho cieľa 30 miliónov barelov ropy za deň. Saudskej Arábii sa podarilo stlačiť ceny ropy pod 100 dolárov za barel, a odteraz by sa mohla snažiť o to, aby už ropa ďalej neklesala. Ak k slovnej intervencii dôjde, ale nebude úspešná, mohlo by to znamenať prerušenia dodávok. A aby Arabi udržali ceny na 100 dolároch, môžu týmto spôsobom postupovať ešte veľmi dlho. Riziková prémia za geopolitické napätie, ktorá sa k cenám ropy po dlhú dobu uplatňovala, je už takmer minulosťou. A aj keď sa žiadne aktuálne hrozby neobjavujú, mohlo by sa to čoskoro zmeniť. Vyjednávanie s Iránom o jeho jadrovom programe zatiaľ prebieha bez výsledku a ďalšie nebezpečenstvo leží v stále nestabilnejšej Sýrii.

saxo-komodity-22-4-2013-c

A pretože sa cena ropy Brent odvíja práve od geopolitických udalostí, mohlo by sa v ďalších týždňoch objaviť pár príležitostí k jej rastu. Teraz by sa ale cena ropy mala stabilizovať okolo 100 dolárov za barel, a to ešte kým sa časom priblíži k svojmu dvojročnému priemeru na 111 dolárov. K tomu však pravdepodobne do júla nedôjde. Pomaly sa blíži druhá polovica roka a počas letnej sezóny sa dá čakať rastúci dopyt po rope z Blízkeho východu. Ako obvykle bude vyšší záujem o elektrinu a dopyt by mal rásť napríklad aj zo strany Latinskej Ameriky.

Zdroj: Ole Hansen, hlavný komoditný stratég Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *