Streda 21. augusta. Meniny má Jana

Komodity strácajú spolu s klesajúcou dôverou

Rizikové aktíva ako komodity a akcie boli minulý týždeň silne zasiahnuté potom, čo sa FEDu nepodarilo u investorov zlepšiť dôveru. Ten na dlho očakávanom stretnutí oznámil v súčasnosti slávnu Operáciu Twist, kedy je podporovaný dlhý koniec výnosovej krivky, čím udrží náklady na vypožičanie nízko. Trhy však vystrašil komentár o tom, že americká ekonomika čelí „významnému riziku poklesu“.

Ako napísal po oznámení môj kolega v Saxo Bank: "S tým, ako FED štartuje Operáciu Twist, zvyšuje Bernanke riziko, že na párty dorazí s riešením neskoro, už druhýkrát v priebehu 10 mesiacov. Jeho QE2 v novembri minulého roka prišlo neskoro, takže ekonomika sa spamätávala veľmi dlho a program spustil výraznú rally na komoditách, ktorá bezpodmienečne dopadla na amerických konzumentov a spôsobila tak, že sa ekonomika opäť zastavuje. Bernanke sa vyhol injekcii likvidity v štýle QE2 a aspoň odstránil obavy z druhého kola nafúknutých cien komodít. To môže pomôcť spotrebiteľom a výrobcom, ktorí vysokými cenami komodít od medi až po benzín trpia. Na druhej strane to zasiahlo dôveru, ktorá spúšťa predaj akcií.“

Investori menia postoj k doláru

Európska dlhová kríza pomohla doláru na sedemmesačné maximá a tým zrazila ceny komodít, pretože tie tak pre kupca v iných menách zdražujú. Minulý týždeň sa dolárové špekulatívne dlhé pozície hedžových fondov prostredníctvom menových futures IMM dostali prvýkrát za 14 mesiacov do kladného pásma a ukazujú, ako dramaticky sa za posledné týždne zmenil postoj k doláru.

Zdroj: Bloomberg

Komodity utrpeli vďaka obavám z globálnej recesie, ktorá môže negatívne zasiahnuť kovy, energie aj potraviny, najhorší pokles za viac ako štyri mesiace. Index Reuters Jeffries stratil za uplynulý týždeň 8 percent, pričom všetky komodity utrpeli straty. Zaujímavé je, že zlato, ktoré je brané je bezpečný prístav, podľahlo búrke na komoditách tiež a oslabilo.

Zlato je obeťou extrémnej volatility

Minulý mesiac zlato vytvorilo dvakrát nový rekord a trikrát čelilo viac než 100 dolárovej korekcii. To aspoň krátkodobo zastavilo príliv prostriedkov do zlata ako do bezpečného prístavu, pretože zvýšená volatilita obchodovanie výrazne sťažuje. Niektorí obchodníci so zlatom vďaka tomu zostávajú mimo trh, čakajú na nižšie ceny a dúfajú v pokojnejšie obchodovanie. Počas tejto doby investori aj prostredníctvom ETF a futures znížili expozíciu na zlate o cca 300 ton na 2 935 ton. Dôvodom je rastúci dopyt po hotovosti a / alebo dlhopisoch.

Zdroj: Bloomberg Finance L.P.

LBMA čaká v novembri cenu zlata na úrovni 2 019 dolárov

Tento týždeň sa v Montreale stretli bankári, obchodníci a investori na najväčšom ročnom stretnutí týkajúcom sa zlatého priemyslu. 500 účastníkov, ktorí dorazili na konferenciu London Bullion Market Association, predpovedá, že cena zlata sa v novembri 2012 bude obchodovať za 2019 dolárov. Vlani, keď sa zlato obchodovalo za 1298, predpovedali na tomto stretnutí cenu 1450 dolárov, teda o 25% nižšiu, ako bola minulý štvrtok.

Po viac ako 10 percentnej korekcii od maximálnych hodnôt je podpora na 1650 a 1600 dolároch. Pokles na tieto úrovne môže spustiť ďalšie posilňovanie dolára, ale dlhodobý rastový výhľad môže tieto poklesy zmierniť.

Najviac trpeli priemyselné kovy

Najväčšie straty postihli kovy, ktoré sa využívajú v priemysle. Ide najmä o meď, striebro a paládium. Striebro stratilo v priebehu dvoch dní bezprecedentných 20 percent a meď, ukazovateľ globálnej ekonomickej aktivity, zamierila technicky do medvedieho trhu, keď od februárových maxím stratila 20 percent. Platina sa obchoduje v porovnaní so zlatom najlacnejšie za dve dekády. Obavy z recesie totiž znížili dopyt zo strany priemyslu, ktorý bežne dosahuje 50 percent spotreby. Investori, ktorí čakajú na ekonomické oživenie, by mali tento pomer pozorne sledovať, pretože platina sa voči zlatu za uplynulú dekádu obchodovala s prémiou okolo 40 percent.

Zdroj: Bloomberg Finance L.P.

Trh s ropou je uväznený v pásme

Rope sa nepodarilo preraziť hore a zostala chytená v prúde negatívnych makroekonomických správ, čo spôsobilo jej najväčší pokles za dva mesiace. Posilňujúci dolár a neschopnosť FEDu vytiahnuť z klobúka ďalšieho králika navyše spôsobila, že sa investori sústredili na redukciu svojich pozícií. Vývoj ide trochu proti fundamentom najmä u ropy Brent, pretože trh nevenoval pozornosť poklesu zásob v Cushingu, centrálnom sklade pre NYMEX WTI.

Trh sa obáva, že dopyt po energiách v USA a v Číne, dvoch najväčších spotrebiteľoch, môže klesnúť spolu s ekonomickým spomalením. Tieto dve krajiny boli podľa BP Plc zodpovedné za 32 percent svetového dopytu po rope v roku 2010, ak k nim pripočítame ešte krajiny platiace eurom, ide o 44 percent.

Občianska vojna v Líbyi, vďaka ktorej zmizla z trhu vysoko kvalitná ropa, takmer skončila. Odborníci očakávajú, že ropa by mohla v rozumnej kvalite začať prúdiť skôr, než sa čakalo. Tieto dodatočné barely zasiahnu trh v čase, keď dopyt oslabuje a môže prinútiť OPEC zaoberať sa úrovňou produkcie. Krajiny OPECu nehodlajú znovu zažiť kolaps z rokov 2008 a 2009, pretože potrebujú vďaka vyšším ziskom vyrovnávať rozpočty.

Zdroj: Bloomberg Finance L.P.

Ako najpravdepodobnejší scenár sa javí obchodovanie s pásme. Cena ropy Brent sa na 117 dolároch otočila a hľadá podporu, ktorú by mala nájsť na 100 dolároch. WTI sa opäť pozrela na 80 dolárov a na 85 našla rezistenciu, podpora je na 75,70 dolára, čo je augustové minimum.

Špekulanti s obilím trpia

Hedžové fondy a veľkí investori, ktorí nedávno zvyšovali expozície na sójových bôboch a kukurici, utrpeli minulý týždeň ťažké straty, pretože znižovanie maržových pozícií zasiahlo aj obilniny. Cena novej úrody sójových bôbov sa nedávno obchodovala za 14,65 dolára za bušel, minulý týždeň utrpela najvyššiu stratu za dva roky a dotkla sa 12,50 dolára za bušel. Na vine je posilňujúci dolár spolu so zlými správami na strane dopytu.

Silnejší dolár sťažuje americkým farmárom konkurencieschopnosť na medzinárodných trhoch, kde stále vyhráva veľké tendre na pšenicu Rusko a Brazília, ktorej mena oslabila o 16 percent a navýšila export sójových bôbov za veľmi konkurencieschopné ceny.

Zdroj: Ole S. Hansen, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *